Teknolojik Soğuk Savaş'ta anlaşma olmadı

Teknolojik Soğuk Savaş'ta anlaşma olmadı

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanan bir gelişme olan birinci aşama ticaret anlaşmasını imzaladılar. Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, anlaşmanın küresel ekonomik daralmayı azaltacağını söyledi. Amerikan iş dünyası da büyük ölçüde "ticaret savaşı" bedeli ödedikleri için anlaşmayı olumlu değerlendirdi. Ancak birinci aşama anlaşma, ABD ile Çin arasındaki küresel endişeleri tamamen ortadan kaldıramadı. Özellikle Washington'un Çin'e karşı "teknolojik soğuk savaşı" seyrini sürdürüyor.

ABD TEKNOLOJİ SAVAŞLARINI AYRI TUTUYOR

Donald Trump yönetimi, Çin'e teknoloji ürünlerinin ihracatı üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırmak için yeni kurallar koymayı planlıyor. Mevcut düzenlemeler uyarınca, ABD yapımı ürünler toplam ihracatın yüzde 25'inden fazlasını oluşturuyorsa, Çin'e diğer ülkelerden gönderilen birçok yüksek teknolojili ürünün ihracatı ABD tarafından engellenebilir. ABD Ticaret Bakanlığı, bu eşiği sadece yüzde 10'a düşürecek ve tüketici elektroniği gibi teknik olmayan malları içerecek şekilde yeni bir kural hazırladı.

Washington, Çin'den ithal edilen teknoloji ürünleri konusunda da gergin adımlar atıyor. Örneğin, ABD İçişleri Bakanlığı, Çin'de üretilen cihazlar nedeniyle yaklaşık 1,000 uçağı kalıcı olarak hangara kaldırmayı planlıyor. ABD, sivil insansız hava araçlarının Beijing tarafından casusluk için kullanılabilme riskinin çok yüksek olduğuna inanıyor. Huawei'ye gelince, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Huawei'nin birinci aşama anlaşmasının veya sonraki herhangi bir aşamanın parçası olmayacağını ve ulusal güvenlik sorunu olarak ayrı ayrı ele alınacağını söyledi.

BAHANE "ULUSAL GÜVENLİK"

ABD, Huawei hakkında daha kapsamlı bir kısıtlama ağı oluşturmaya çalışıyor. Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton kısa süre önce Senato'ya ABD'nin Huawei 5G ekipmanı kullanan ülkelerle istihbarat paylaşımını engellemeyi öneren bir yasa tasarısı sundu. Tasarı kabul edilirse, Huawei ekipmanının yasaklanıp yasaklanmayacağına henüz karar vermeyen bazı Avrupa ülkelerinde iş yapmak zorlaşacak.

İngiltere ve Almanya şu anda ABD'nin yoğun baskısı altında olmasına rağmen, Huawei'nin her iki ülkede de iş yapma konusunda kararlı. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace bir süre önce Trump yönetiminin, 2019'un son NATO toplantısı sırasında Huawei'nin 5G pazarına girişini onaylaması durumunda ABD'nin İngiltere ile istihbarat paylaşımını azaltacağını tehdidinde bulunduğunu açıkladı.

ABD'NİN TUTUMU SERBEST PİYASA KURALLARINA AYKIRI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 13 Ocak'ta Silikon Vadisi'nde yaptığı bir konuşmada ABD şirketlerinin, özellikle teknoloji şirketlerinin Çin tarafından bazı risklere sürüklendiğini vurguladı. Pompeo ABD şirketlerin Çin ile iş yaparken ulusal güvenliği ilk sırada gözetmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Amerikan şirketlerinin küresel tedarik zincirine derinden dahil olduğu düşünüldüğünde, " teknolojik ayrılma" ABD'ye kâr sağlamayacaktır. Daha da önemlisi, böyle bir "ayrıştırma" politikası serbest piyasalar prensibine aykırıdır. Trump yönetiminin aşırı müdahalesi ABD'nin ekonomik büyümesi olumsuz etkiliyor.

Kaynak: CGTN