SpaceX'in ilk astronotları tarihi göreve hazırlanıyor

SpaceX'in ilk astronotları tarihi göreve hazırlanıyor

SpaceX bu baharda ilk astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley'i Crew Dragon'la uzaya yollayacak. 

Bu yolculuğun Amerika Birleşik Devletleri (ABD) uzay uçuşları açısından yeni bir dönem başlatması bekleniyor. Çünkü görev, NASA'nın uzaya personel taşımak için Rus fırlatma sistemine bağımlılığını sona erdirecek. Ayrıca astronot taşıyan ilk ticari uzay aracı da fırlatılmış olacak.

Astronotlar, hazırlık sürecinde acil durum prosedürlerine ve Crew Dragon mekanizmalarına dair kapsamlı eğitim gördü, uzay kıyafetlerini giydi ve şirketin CEO'su Elon Musk'la görüştü.

ScienceAlert, astronotların nasıl seçildiğini ve uçuşa nasıl hazırlandığını aktardı.

NASA NEDEN SPACEX'LE ÇALIŞIYOR?

Demo-2 adı verilen görev, 2011'de sona eren Uzay Mekiği Programı'ndan bu yana bir Amerikan uzay aracının NASA astronotlarını taşıdığı ilk görev olacak. NASA, 2011'den beri astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) göndermek için Rusya'nın Soyuz sistemini kullanıyor.

587fb2aef10a9ac1348b884a.png

Öte yandan Rusya, sistemin ücretini 10 yıl içinde yaklaşık 4 katına çıkardı. Şu an tek bir gidiş-dönüş bileti, NASA'ya yaklaşık 85 milyon dolara mal oluyor.

Crew Dragon biletininse yaklaşık 55 milyon dolar tutması bekleniyor. Ancak NASA, Soyuz sisteminin yerini almasını umduğu aracın geliştirilmesi için 1,2 milyar dolar harcadı.

ASTRONOTLAR NASIL SEÇİLDİ?

Crew Dragon ve (Boeing'in geliştirdiği) CST-100 Starliner'ın ilk insanlı test uçuşları için 9 astronot belirleyen NASA, SpaceX'in aracıyla uzaya gidecek ilk astronotları 2018'de seçti. İki astronot, ticari uzay aracı kullanan ilk insanlar olacak.

NASA'nın Ticari Mürettebat programı kapsamında Crew Dragon'u geliştiren şirketin, özel sektörü astronotlar için uzay aracı geliştirmeye teşvik ettiği düşünülüyor.

Elon Musk, iki astronotu test uçuşu için nisan, mayıs ya da haziran ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) göndermeyi planlıyor.

Astronotlar, Crew Dragon'un geliştirilme sürecinde SpaceX ile birlikte çalıştı. 2015'ten beri sürecin içindeler ve aracı uçurabilecek donanıma sahipler.

İki astronot da kariyerine askeri pilot olarak başladı. 24 yılını Deniz Piyadeleri'nde test ve savaş pilotu olarak geçiren Hurley, en az 25 farklı uçakta ve 5 bin 500 saatin üzerinde uçtu. Hava Kuvvetleri'nde test pilotu olan Behnken de bin 500 saatin üzerinde 25'ten fazla uçakla seyir yaptı.

2000'de NASA'da çalışmaya başlayan iki astronot, uzay mekiği programında arkadaş oldu. 

İki uzay mekiği görevine çıkan Behnken, en az 708 saati uzayda ve toplamda 37 saati de uzay yürüşünde geçirdi. Hurley de iki uzay mekiğine pilotluk yaptı ve uzayda toplam 683 saat harcadı.

ASTRONOTLAR GÖREVE NASIL HAZIRLANIYOR?

Astronotların ilk insanlı uçuşa hazırlığı aslında yoğun eğitim süreci ve fırlatma prosedürlerinin uygulanmasından ibaret. İki astronot zaten 20 yıldır birlikte çalışıyor.

2003'te yaşanan ve 7 astronotun hayatını kaybettiği Columbia Uzay Mekiği kazasında Huley ve Behnken de pistte görevlendirilmişti. 

Behnken, "Hayal edebileceğiniz en kötü şeyin üstesinden birlikte geldik. Doug'ın bir sonraki adımını tahmin edebilirim. O da benimkini eder." demişti.

Behnken, Hurley ve diğer Ticari Mürettebat astronotları, Crew Dragon'ın iç mekanizmalarının tasarlandığı süreçte SpaceX'e danışmanlık da yapmıştı.

5e2731c562fa81698222a626 (1).jpg

SİSTEM GÜVENLİ Mİ?

Uzay ajansı, güvenliğin birinci öncelik olduğunu söylüyor. Bu nedenle Ticari Mürettebat astronotları, kalkıştan önce yaşanabilecek bir aksilik durumunda SpaceX'in forlatma rampasını tahliye etmek için tatbikatlar yaptı.

Bu acil kaçış senaryosunda, astronotlar "zipline" benzeri bir mekanizma kullanıyor ve yere indiklerinde bir zırhlı araç onları alıyor.

Kalkıştan sonra yaşanabilecek bir kaza durumunda da Crew Dragon'un kaçış kapsülü devreye giriyor. SpaceX'in bu ay yaptığı ve NASA'yla birlikte bir Falcon 9 roketini havata patlattığı acil kaçış testi başarıyla tamamlandı. Roketin patlayacağını algılayan Crew Dragon kapsülü, roketten ayrıldı ve paraşütlerini açarak okyanusa indi.

Söz konusu test insansız gerçekleştirildi ama Behnken ve Hurley, okyanusa düşen kapsülden kurtarılma sürecini de canlandırdı.

Uzay giysileri için de prova yapan iki astronot, yeni uzay aracını denemek ve UUİ'ye geri dönmek için sabırsızlandıklarını söyledi.

Kaynak: Independent Türkçe, ScienceAlert