Sinopharm Covid-19 aşısının resmi onayı için başvuruda bulundu

Sinopharm Covid-19 aşısının resmi onayı için başvuruda bulundu

Çin'in önde gelen ilaç firması Sinopharm, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını piyasaya sunabilmek için yetkili kuruma onay başvurusunda bulunduğunu bildirdi. 

Global Times'ın haberine göre, Sinopharm Genel Müdür Yardımcısı Xu Shuangjun, Covid-19 aşısının klinik deneylerinden veri topladığını ve sonuçların olumlu çıkmasının beklendiğini söyledi. 

Xu, şirketin 3. faz klinik veriyi Çin Devlet Gıda ve İlaç Dairesine sunduğunu, şu anda daha detaylı veri sağlama ve aşının piyasaya sunulmasından önceki safhada bulunduklarını kaydetti. 

Önceliklerinin aşıya resmi onay verilmesi olduğuna işaret eden Xu, faz 3 verisinin, hükümet onayından sonra yayımlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. 

Xu, "Verimiz, bazı Batılı ülkelerdekilerden daha katı protokolleri izleyen ilgili birimler tarafından değerlendiriliyor ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yakın iletişim içindeyiz." diye konuştu. 

Çin, geçen ay Covid-19 aşı adaylarının "hiçbir yan etkisinin" görülmediğini açıklamıştı. Çinli yetkililere göre ülkede klinik deneyleri yapılan 4'ü 3. fazda 13 aşı adayı bulunuyor."