Otokar'ın dijital dönüşüm projelerine IDC'den 2 ödül

Otokar'ın dijital dönüşüm projelerine IDC'den 2 ödül

Otokar'ın dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği iki proje, International Data Corporation (IDC) tarafından ödüllendirildi.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, Sakarya Arifiye'de ürettiği araçları 60'ın üzerinde ülkeye ihraç eden Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, dijital dönüşüm vizyonu kapsamında geliştirdiği projelerle öne çıkıyor.

Yeni üretim teknolojileriyle, şirketteki tüm birim ve paydaşları bilgi teknoloji sistemleriyle birbirine bağlamak için son iki yıldır dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık veren ve farklı başlıklarda birçok projeyi eş zamanlı olarak yürüten Otokar, IDC tarafından iki farklı ödüle layık görüldü.

Ar-Ge, mühendislik kabiliyeti, deneyimli ve yetkin insan kaynağı ile 56 yılda birçok ilke imza atan ve Türkiye'den yurt dışına teknoloji ihraç eden Otokar, yapay zeka, analitik ve RPA Teknolojileri yarışmasında Akıllı Yedek Parça Optimizasyonu (SPOT) projesiyle "Analitik ve Büyük Veri" kategorisinde IDC tarafından ödüllendirildi.

Otokar ikinci ödülünü ise IDC'nin düzenlediği Smart Manufacturing etkinliğinde kazandı. Üretim hatlarında kullanılan ve Otokar kalitesinin sürdürülebilirliğini sağlayan operasyon sayfalarının dijtal ortamda hazırlanması ve gösterilmesini konu alan OTOperasyon, "Üretimde Mobilite" kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. Otokar'ın ödüllerini, dijital dönüşüm proje ekibi teslim aldı.

Tüm faaliyetlerini topyekûn mükemmellik felsefesi ile sürdüren Otokar; Ar-Ge, yeni ürün ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, dijitalleşme, ürünlerin çevresel etkilerinin azaltılması gibi alanlara yönelik son 10 yılda 1 milyar TL'nin üzerinde harcama gerçekleştirdi. Üretimden tedarikçi ve bayilerine kadar tüm paydaşlarının iş süreçlerini hızlandırmak için dijital dönüşüm çalışmalarına ağırlık veren Otokar, çağın gerekliliklerini yakından takip ederek dijital dönüşüm konusunda da öncü olmayı hedefliyor.