Mars'taki suda yaşam gelişmiş olabilir

Mars'taki suda yaşam gelişmiş olabilir

Yeni bir araştırmaya göre Mars'taki su yaşam için özellikle iyi bir yuva gibi görünüyor.

Mars, Güneş Sistemimizde Dünya dışı yaşamın barınabileceği en olası yerlerden biri ve suyun, yaşamın tutunması için ana gereklilik olduğu düşünülüyor.

Önceki çalışmalar kızıl gezegenin bir zamanlar akarsu göllerine sahip olduğuna işaret ediyordu. Bu göller de yaşama ev sahipliği yapmış olabilir.

Fakat bir zamanlar gezegende yaşamın var olduğuna veya varlığını sürdürdüğüne dair henüz bir kanıt yok.

Bilim insanları eski Mars'ın neye benzediğini ve yaşam barındırıp barındırmadığını anlamak için milyarlarca yıl önce gezegende bulunan suyun kimyasını kavramaya çalışıyordu.

Bugün bunu yaparken, gezegenin bir zamanlar nasıl göründüğüne dair ipucu verebilecek kalıntı malzemelere bakıyorlar.

NASA'nın Mars  yüzeyindeki Curiosity aracının son ölçümleri, bir zamanlar gezegen yüzeyini kapladığı düşünülen suyun, gezegende oluşan herhangi bir mikrobiyal yaşamı desteklemek için tam da gerekli bileşenlere sahip olabileceğine işaret ediyor.

Yeni çalışmada Mars'ın Gale Krateri'ndeki göllerde birikmiş gibi görünen tortular incelendi. Çalışmaya göre bu tortular Dünya'daki okyanuslara benzer pH değerine sahipmiş ve sıvı formda oluşmuş gibi görünüyor.

Bu da Mars'ın erken dönemlerdeki yüzeyinin, Dünya'da olduğu gibi, yaşama ev sahipliği yapabilecek bir yer olabileceğini düşündürüyor.

Keşfin detaylarını aktaran, "Mars'ın erken döneminde Gale'de su kimyasının yeniden inşası, yarı kurak iklim ve hiposalin gölüne dair çıkarımlar" başlıklı makale Nature Communications'da yayımlandı.

Kaynak: Independent Türkçe

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk