Mars'taki keşif görevinden gelen fotoğraf büyüledi

Mars'taki keşif görevinden gelen fotoğraf büyüledi

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Mars Express aracından gelen yeni bir fotoğraf, Mars'ın ne kadar güzel ve ıssız görünebileceğini ortaya koydu. Ayrıca gezegenin yüzeyini şekillendiren bazı doğal süreçler de aydınlığa kavuştu.

Gezegenin kuzey kutbundan gelen fotoğrafta parlak buz parçaları, derin karanlık oluklar ve büyük fırtınalardan kalan izler görülüyor.

Stormy_activity_at_Mars_icy_north_pole_pillars.jpg

Mars'ın mevsimleri Dünya mevsimlerine Güneş Sistemi'ndeki tüm gezegenlerden daha çok benziyor. Ancak Mars yılı iki kat uzun. Bu yüzden kuzey kutbu mevsim boyunca pek çok değişim geçiriyor. Bölge, hem bileşimi hem de boyutları açısından incelikli değişimler yaşayan buz tabakalarıyla kaplı. 

Su buzundan oluşan kalın tabakalar, bölgeyi yıl boyunca örtüyor. Ancak kışın -143 dereceye kadar düşen sıcaklıklar yüzünden donan karbondioksit çöküyor ve su buzu üzerinde donmuş bir tabaka oluşturuyor. Bu donmuş CO2 tabakasının kalınlığı 2 metreye kadar çıkabiliyor.

Öte yandan karbondioksit bulutları, zeminin yörüngeden görülmesini engelleyebiliyor. Ancak ScienceAlert'in aktardığına göre Mars Express görevinin yörüngedeki aracı, Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC) adı verilen son derece güçlü bir kameraya sahip.

Söz konusu kamera, Mars'ın etkileyici ayrıntılarını yıllardır gezegenimize ulaştırıyor. Mars Express 2003 sonunda kızıl gezegene ulaşmıştı.

Avrupa Uzay Ajansı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre HRSC, Mars atmosferinde meydana gelen çeşitli fenomenlerle yüzeyinde ve altında gerçekleşen birçok ilginç jeolojik süreci araştırmayı hedefliyor.

Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, ESA