KAEÜ tıbbi ve yenilebilir mantar türlerinin üretim üssü olacak

KAEÜ tıbbi ve yenilebilir mantar türlerinin üretim üssü olacak

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde (KAEÜ) hayata geçirilen proje ile halk arasında "ölümsüzlük mantarı" olarak bilinen tür başta olmak üzere farklı mantar türleri üretilmeye başladı.

Üniversitenin Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan Mantar Araştırma ve Üretim Merkezinde tıbbi ve yenilebilir mantar üretimi için tesis kuruldu.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Atila tarafından yürütülen çalışmalar sonucu söz konusu üretim laboratuvarında "İstiridye Mantarı Üretiyoruz Geleceğe Güvenle Bakıyoruz Projesi" hayata geçirildi.

Konya Ovası Projesi'nin (KOP) desteklediği proje kapsamında istiridyenin ardından sağlık sektöründe sıklıkla kullanılan ve halk arasında "ölümsüzlük mantarı" olarak bilinen reishi üretimine de geçildi.

Merkezde çiftçilere mantar üretimiyle ilgili eğitim verildi. Çalışmaların genişletilmesiyle merkezde tıbbi ve yenilebilir 8-9 mantar türü üretilerek bilimsel sonuçlarla sektöre katkı sağlanması amaçlanıyor.

Geçen yıl, içerdiği öz ile özellikle kemoterapi dönemlerinde ve kanser tedavilerinde kullanılabilen reishi mantarının üretimi gerçekleştirilerek bilimsel analiz çalışmalarında kullanıldı, bu yıl başlanan üretimle reishi mantarı hem kurutulmuş hem de öğütülmüş olarak satışa sunulacak.