Google yeniden işçi çıkardı

Google yeniden işçi çıkardı

Büyük şirketler zaman zaman yaşadıkları iç krizlerle gündeme gelebiliyorlar. Şimdi böyle bir kriz, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji devi Google'ın başında ve sular kolay kolay da durulmayacakmış gibi görünüyor. Yaşanan işten çıkarma ve grev olayları, Google'ın başını uzunca bir süre daha ağrıtacakmış gibi görünüyor.

Google'ın sorunları, iki çalışanın yetkisi olmamasına rağmen şirket bilgilerine eriştiğinin iddia edilmesiyle başladı. Google tarafından yapılan açıklamalarda bu çalışanların görevlerinin askıya alındığı ve soruşturmadan sonra nihai kararın verileceği açıklandı. Ancak bu açıklama hem çalışanları hem de aktivistleri memnun etmedi ve 22 Kasım günü aralarında Google çalışanlarının da bulunduğu 200 kişi, bu karara tepki için yürüyüş yaptılar.

GOOGLE, ŞİRKETE TEPKİ GÖSTEREN ÇALIŞANLARINI KOVDU

Yürüyüşün etkileri devam ederken Google, hem yürüyüşe katılan iki çalışanını hem de görevlerini askıya aldığı diğer iki çalışanını işten kovdu. Google'ın iddialarına göre işten çıkarma kararı fazlasıyla haklı nedenlere dayanıyor çünkü çalışanlar, şirket bilgilerini dışarıya sızdırmış durumdalar. Fakat aktivistler ve sendikalar, durumun çok da böyle olduğunu düşünmüyorlar.

Google'a yöneltilen iddialar ise daha da karmaşık bir hal almış durumda. Öyle ki teknoloji devinin bu çalışanları işten atmak için bahane aradığı söyleniyor. Çünkü iddialara göre 22 Kasım'da düzenlenen yürüyüşe katılan Google çalışanlarının sayısı daha fazlaydı ancak Google, sadece 4 çalışanını işten attı. 

Kaynak: www.webtekno.com