Google ve Facebook için haber telifi yasası hazırlandı

Google ve Facebook için haber telifi yasası hazırlandı

Avustralya hükümeti, Google ile Facebook gibi teknoloji devlerinin, aldıkları haberler karşılığında yerel medya kuruluşlarına ödeme yapmasını sağlayacak bir yasa taslağını tamamladı. Bu hafta meclise sunulacak tasarının yasalaşması halinde, uygulama dünyada bir ilk olacak. 

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Google ile Facebook'un aldıkları haberler karşılığında yerel haber kaynaklarına ödeme yapmasını gerektirecek yeni kanun taslağındaki değişikliklerin tamamlandığını açıkladı. 

Atılan bu adımı "Bu büyük bir reform, dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz ve dünya Avustralya'da olanları izliyor." ifadeleriyle yorumlayan Frydenberg, "Mevzuatımız, fiziksel dünyanın kurallarının dijital dünyaya da aktarılmasını ve nihayetinde medyanın sürdürülebilirliğini sağlayacak." ifadelerini kullandı. 

Bu hafta meclise gönderilecek yasa değişikliği uyarınca, Google ile Facebook gibi şirketlerin bundan böyle kullandıkları haberlerle ilgili olarak yerel yayıncılarla ödeme konusunda anlaşmaları gerekecek. Anlaşma sağlanamadığı takdirde ise hükümet bu konuda bir hakem tayin edecek ve ücret bu yolla belirlenecek.

3 yıllık bir araştırma sürecinin ardından şekillenen yasayla ilgili olarak Facebook, geçen ağustosta ödeme yapmak yerine Avustralya'da hizmetin askıya alınabileceğini söylemişti, ancak konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Facebook Avustralya Direktörü Will Easton, Avustralya'nın "haber ekosistemini desteklemek için uygulanabilir bir çerçeveye ulaşmak amacıyla" yasal sürece de dâhil olmak istediklerini açıkladı. 

Google temsilcisi ise, yasanın tamamen şekillenmesini bekleyeceklerini söyledi ve yorum yapmaktan kaçındı. 

Fransa da Avustralya ile benzer bir adım atarak, Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlerden "dijital hizmet vergisi" almak için yeni bir girişimde bulunmuştu. 

Kaynak: Sputnik Türkiye