Çin'in Uzay İstasyonu Örneği Gelecek Ay Açılıyor

Çin'in Uzay İstasyonu Örneği Gelecek Ay Açılıyor

23 Ekim Salı günü Xi'an'da düzenlenen insanlı uzay uçuşlarına ilişkin sempozyumda açıklanan bilgiye göre, Çin'in "Tian He" uzay istasyonunun birebir bir  modelinin Guangdong'daki 12.Zhuhai Uzay Sergisi sırasında halka açık gösterimi yapılacak. 

Astronotların çalışacakları, yaşayacakları ve deneylerini yapacakları modül 16,6 m uzunluğunda ve 20 ton ağırlığında. Esas modül üç parçadan oluşmakta: Bunlardan birincisi kabin, ikincisi yaşam alanı ve üçüncüsü ise üç astronotun uzayda çalışmalarına gerekli olanakları sağlayan alan. Bu bilgileri veren Çin İnsanlı Uzay Hizmet Dairesi Direktörü Hao Chun, aslında modülün aynı anda altı kişiyi barındırma kapasitesine sahip olduğunu da belirtiyor. 

Ülkenin insanlı uzay uçuş programında görevli mühendisler şu anda uzay istasyonunun geliştirilmesi konusunu araştırıyorlar.

Esas modül olan "Tian He"nin 2020'de fırlatılması bekleniyor. Daha sonraki iki yıl süresince Tian He'ye bazı tamamlayıcı bileşenlerin de gönderimi yapılacak. Uzay istasyonunun tümü 2022 yılında tamamen hazır hale gelecek.