Çin uzay araştırmaları yeni bir döneme girdi

Çin uzay araştırmaları yeni bir döneme girdi

Çin Halk Cumhuriyeti Wenchang'da bulunan fırlatma üssünden "Long March 5" (Uzun Yürüyüş-5) isimli yeni bir uydu fırlattı. 57 metre yüksekliğindeki uydunun başarılı bir şekilde yörüngesine oturduğu öğrenildi.

Temmuz 2017'de yapılan başarısız deneme ardından önemli adımlar atılarak, 2022'de Mars'ta bir uzay istasyonu oluşturmayı hedefleyen Çin, bu fırlatma ile ülkenin uzay çalışmalarını bir adım öne taşımış oldu.

ÇİN "MARS" GÖREVİNE HAZIR

Çinli astronotlar rokete "The Fat Five" (şişman beş) lakabını taktılar. Uzay araştırmaları roket itme yeteneklerine bağlıdır. "Long March-5"te elde edilen teknolojik atılımlarla Çin artık uzay araştırmalarında daha önemli bir konuma sahip ve uzay endüstrisi gelişimi için stratejik değişiklikler yaşayacak. Çin artık uzaya daha büyük ve daha ağır malzemeler göndererek ağır uzay misyonları gerçekleştirebilecek.

Soğuk Savaş sırasında, uzay endüstrisi gelişimi politik bir sorundu. Bugün, uzay araştırma tutkusu farklı bir boyuta taşındı. Bununla birlikte, Çin toplumu bilimsel araştırma konusunda rasyonel kalmıştır.

ÇİN UZAY TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRMEYE KARARLI

"Long March-5"i ABD yapımı ağır roketlerle karşılaştırmak gereksiz bir kıyaslama olacaktır. Örneğin, SpaceX Falcon yeni teknolojinin ürünüdür. Long March-5 ise taşıyıcı roket endüstrisinde önemli bir başarıdır ve Çin'in uzay araştırmaları ilerletme kararlılığını ortaya koymaktadır.

Havacılık ve uzay sanayisinde Çin ve ABD arasında büyük farklar mevcut. ABD havacılık ve uzay araştırmalarının genişliği Çin'den çok daha önde. Çin için yapılacak çok şey ve doldurulacak çok boşluk var.

Kaynak: Global Times