Bilim insanları en küçük motoru ortaya çıkardı

Bilim insanları en küçük motoru ortaya çıkardı

İyonlar, doğanın bir parçası olmalarına ek olarak dünyanın en küçük makineleri olarak göze çarpıyorlar. İyonları harekete geçirmek için tek yapmanız gereken biraz lazer eklemek.

Bilim insanları, dünyanın en küçük motorunu tek bir kalsiyum iyonu kullanarak ürettiklerini açıkladılar. Uluslararası bir grup tarafından yapılan çalışmada, ortalama bir araba motorundan 10 milyar kez daha küçük bir makine ortaya çıktı.

Araştırmaya Almanya'daki Johannes Gutenberg Üniversitesinden Profesör Ferdinand Schmidt-Kaler ve Ulrich Poschinger liderlik yaptı. Elektriksel yüklemesi sayesinde yakalanan motorun hareketli parçaları, atomun açısal momentumu ile taklit edildi.

İyon, lazer ışınlarından gelen ısıyı titreşimlere çeviriyor. Bu iyonlar da çark gibi hareket ediyor ve enerjisi, kuanta adı verilen ve kuantum mekanikleriyle ortaya çıkan yapılarda depolanıyor.

Araştırmacılardan Mark Mitchison, bu yapı sayesinde atomik ölçekteki motorun gücünü ölçebildiklerini ve tek kuantalık enerjiyi ilk defa ölçebildiklerini söylüyor.

Boşta durduğu zaman motor, kuantum fiziğinde en tutarlı haline dönüyor. Ground state adlı bu durum, en düşük ve en dengeli enerji hali olarak biliniyor. Lazerlerle etkileşime girdiğinde ise mekanizma gittikçe hızlanan şekilde çalışıyor.

Kaynak: www.webtekno.com