5G'ye En Hazırlıklı Ülke Çin; 2025'te En Büyük Piyasa

5G'ye En Hazırlıklı Ülke Çin; 2025'te En Büyük Piyasa

Çin şu anda 5G teknolojisini başlatma yarışında önde giden ülke ve küresel mobil hizmet büyümesi öngörülerine bakılırsa 5G bağlantıları açısından dünyanın en büyük piyasası olması bekleniyor.

Bir Amerikan kablosuz endüstri birliği olan CTIA'nın raporuna göre Çin, 5G dönemi için en hazırlıklı ülke olup, en gelişmiş kablosuz piyasasına sahip. Rapora göre onu, bu alanda Güney Kore ve ABD takip ediyor. Çin'de endüstrinin ivmesiyle hükümet desteğinin koordineli çalışmaları, yarışı önde götürmesini sağlıyor.

GSM Association (GSMA), en son Global Mobile Trends (küresel mobil eğilimleri) raporunda, dünyada 5G bağlantı sayısının 2025 yılında 1,2 milyara ulaşacağının ve o zaman Çin'in en büyük piyasayı oluşturacağının beklendiğini açıklıyor. Çin, Birleşik Devletler, Japonya ve Avrupa takriben 900 milyon bağlantıyla küresel 5G piyasasının %70'inden fazlasını oluşturacaklar. 

GSMA raporu Çin'in, 2017 ile 2025 arasında küresel girdi toplamının aşağı yukarı %40'ı ile mobil kazançlarının en büyük kaynağı olacağına işaret ediyor. 5G teknolojisinin de, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi gelişmekte olan teknolojilere destek oluşturması bekleniyor. 

Çin 5G teknolojisini 2020 itibariyle ticarileştirmeye çalışıyor. Ülkenin tüm önemli yerli iletişim ağı operatörleri bu tarihe odaklanarak yeni teknolojiye ilişkin kapsamlı denemeler yürütüyorlar. Bu çerçevede hükümet de, onların kullanımı için yüksek miktarlarda orta ve yüksek bantlı spektrum açmış bulunuyor.