İklim değişikliğine ilişkin 66 ülkeden 234 bilim insanı tarafından imzalanan dönüm noktası niteliğindeki bir raporda, sera gazı emisyonlarında derin kesintilere ilişkin en iyi senaryoda bile, dünyanın 20 yıl içinde geçici olarak 1,5 derecelik bir ısınmaya ulaşması bekleniyor.

Bilim insanları, hızlı emisyon kesintilerine rağmen, sıcaklıkların “en azından” 2050’ye kadar yükselmeye devam edeceğini ve daha fazla aşırı hava olaylarına yol açacağını söyledi.

“ANINDA, HIZLI VE BÜYÜK ÖLÇEKLİ AZALMALAR ŞART”

Emisyonlarda “anında, hızlı ve büyük ölçekli azalmalar” olmadan, küresel ısınmayı 2100 yılına kadar sanayi öncesi seviyelerin 1,5C veya hatta 2C üzerine düşürmenin “erişilemez” olacağı savunuldu.

BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) en son küresel ısınma analizi, bu türde altıncı rapor ve 2013’ten bu yana ilk rapor. Rapor 195 ülkeden temsilciler tarafından gözden geçirildi ve Kasım ayında yapılacak küresel zirvede müzakerelere temel oluşturacak.

Financial Times’ın söz konusu raporla ilgili haberine göre insan kaynaklı ısınmanın kanıtlarının “kesin” olduğu ve etkisinin dünya çapında hissedildiği belirtiliyor.

Üç yıllık çalışmanın doruk noktası olan raporun baş yazarı Ed Hawkins, “Etkileri şimdiden görüyoruz ve her küçük ısınmayla işler daha da kötüleşiyor” dedi.

Raporun baş yazarlarından biri olan Piers Forster, “Dünya 2020’lerde emisyonları önemli ölçüde azaltabilir ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşabilirse, sıcaklık artışı hala 1,5C ile sınırlı olabilir” dedi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, sonuçları “insanlık için kırmızı alarm” olarak nitelendirdi.

IPCC’DEN ÇİN’E ÖVGÜ

IPCC Başkanı Hoesung Lee, Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği demeçte, Çin’in söz konusu raporun tamamlanmasındaki önemli rolünü takdir etti.

Çin’in bu raporun hazırlanmasına önemli katkıda bulunduğunu dile getiren Hoesung Lee, “Çinli uzmanların katkısı muazzamdı, bu raporu bilimsel, güvenilir ve olağanüstü hale getirdiler. Çin’in IPCC’ye verdiği destekler nedeniyle çok müteşekkiriz ve Çin hükümetinin iklimin istikrarını korumak için gösterdiği tüm çabalara saygı gösteriyoruz” dedi.