Haber: Mehmet Emre Öztürk

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Washington ziyareti ardından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) AstraZeneca aşılarını göndermeye hazır olduklarını bildirmişti. Aşıların gönderimi için yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Güney Kore halkının Kuzey’deki soydaşları ile aşı paylaşımı konusuna sıcak bakmadığını gösterdi.

Embrain Public, K-Stat ve Korea Research şirketleri tarafından düzenlenen ankete ülke çapında 18 yaş ve üstü 1006 erkek ve kadın katıldı. “Hükümetin Kuzey Kore’ye aşı konusunda verdiği destek hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna sadece yüzde 45’lik oranında katılım ortaya çıkarken, yüzde 51’lik kesim bu politikaya katılmadıklarını söyledi.

İDEOLOJİK KONUMLANMA SÖZ KONUSU

Araştırmada görüşler parti ve ideolojik yönelime göre ikiye ayrıldı. İktidardaki Demokrat Parti destekçilerinin yüzde 74’ü aşıların Kuzey Kore’ye gönderilmesine destek verirken, yüzde 23’ü karşı çıktı.

Ana muhalefetteki muhafazakâr Halkın Gücü Partisi (Eski adıyla Birleşik Gelecek Partisi) destekçilerinde ise veriler tam tersini gösterdi. Muhafazakârların yüzde 77’lik ezici çoğunluğu kesinlikle Kuzey Kore’ye aşı gönderilmemesi gerektiğini düşünüyor.

HÜKÜMET İÇİN SON ŞANS KAPISI

Görev süresinin bitmesine kısa bir süre kalan Moon Jae-in parti içindeki imajını korumak adına Kuzey Kore ile diyalog sürecini devam ettirmek istiyor. Pyongyang tarafından gelen “yüzleşme ve diyaloğa hazır olma” mesajı ardından aşının bir “zeytin dalı” olarak uzatılması söz konusu.

Moon, kısa süre önce Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile yaptığı zirve toplantısının ardından Viyana’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “Kuzey Kore kabul ederse, aşı sağlamak için iş birliğini aktif olarak ilerleteceğim. Eğer Güney Kore küresel bir aşı merkezi rolü üstlenecek olursa, Kuzey Kore elbette bu iş birliğinin ortağı olacaktır.” ifadeleri ile ilk sinyalleri vermişti.

Pyongyang yönetimi, aşı üzerinden Batı’nın yönlendireceği bir diyaloğa sıcak bakmıyor. Anketlerdeki sonuçlar ise, Moon yönetimi ardından muhafazakârların tekrar iktidara gelmesinin Koreler arası ilişkilerde düşüşe geçen bir döneme işaret ediyor.