Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği’nin (AB), temiz enerjiye geçiş için Güney Afrika Cumhuriyeti’ne 8,5 milyar dolarlık finansal destek sağlayacağı bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, İskoçya’nın Glasgow kentinde devam eden 26’ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26), ABD’nin Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve AB ile birlikte, Güney Afrika’da daha hızlı bir temiz enerji dönüşümüne yardımcı olmak üzere ortaklık kurduğunu açıkladı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da konuya ilişkin açıklamasında, enerji üretimi büyük oranda kömüre dayanan Güney Afrika’ya verilecek 8,5 milyar dolarlık desteğin dünya genelinde iklim hedeflerine ulaşılmasına da yardımcı olacağını ifade etti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ise bu ortaklığı Güney Afrika’da düşük karbonlu bir ekonomiye ve iklime dirençli bir topluma adil geçişi desteklemek için tarihi bir ortaklık olarak nitelendirdi.

Güney Afrika, bu kapsamda bir dizi hibe ve imtiyazlı kredi yoluyla 3 ila 5 yıl içinde 8,5 milyar dolarlık finansal destek alacak.

Elektrik üretiminin yüzde 80’den fazlasını kömürle çalışan santrallerden sağlayan Güney Afrika, bu destek fonlarını yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesinde kullanacak.