Çin’in güney bölgesinde yer alan Guangdong eyaletinde dün 6 yerel yeni koronavirüs (Covid-19) vakası tespit edildi.

Guangdong Eyaleti Sağlık Komisyonu’nun resmi WeChat hesabında günlük bildiri yayınlandı

Guangdong’da dün 8 ithal vaka tespit edildi ve 18 ithal asemptomatik enfeksiyon bildirildi. Bunun yanı sıra, 8 hasta taburcu edildi.

18 Haziran itibariyle Guangdong eyaletinde toplam 2 bin 680 vaka tespit edildi ve bunlardan bin 117’sinin yurt dışından gelenler arasında saptandığı açıklandı. 222 Covid-19 hastasının tedavileri sürüyor.

SHENZHEN’DE 2 YENİ VAKA, BİRİ HAVALİMANINDA ÇALIŞIYOR

Guangdong eyaletine bağlı Shenzhen kentinde dün 2 yeni Covid-19 vakası tespit edildi. Bunlardan birinin Shenzhen Bao’an Uluslararası Havaalanı’daki bir restoranda çalıştığına dikkat çekildi. Shenzhen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan gen dizilimine göre, bu vakanın taşıdığı virüs, önceki CA868 uluslararası uçuşu tarafından ithal edilen 3 pozitif vakayla tamamen aynı ve hepsi Delta mutant türüdür.

Şu ana kadar bu hastayla yakın temasta bulunan 110 kişi toplu gözlem altında bulunuyor.

Öte yandan, 16 Haziran’da Çin Sivil Havacılık İdaresi, Air China CA868 uçuşu için devre kesici uygulamaya soktu. 10 Haziran’da Air China CA868 uçuşunda (Johannesburg’dan Shenzhen’e) 32 Covid-19 vakası tespit edilmişti. Söz konusu uçuşun operasyonu 4 hafta askıya alındı.

Guangdong’daki salgının yurt dışından gelen Delta mutantı olduğuna dikkat çekildi.

21 Mayıs’ta, Guangdong eyaletinin Guangzhou ve Shenzhen kentlerinde yerel vakalar ve yerel asemptomatik vakalar bildirildi.

Guangzhou’daki son salgın dalgasından enfekte olanlar arasında yapılan genetik sıralama sonuçlarına göre, hepsi Hindistan’da keşfedilen ve çok hızlı bir şekilde yayılan yeni koronavirüs varyantı durumunda. Bu virüs kısa kuluçka süresi, hızlı yayılma ve yüksek viral yük özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda bu mutant türünün Çin’de ilk kez mahalleler arasında yayıldığı kaydedildi.

İlk vakanın kaynağı araştırması devam ediyor.

Guangzhou Belediye Sağlık Komisyonu Hastalık Kontrol Dairesi Müdür Yardımcısı Li Tiegang, bu vakaların mevcut bulaşma zincirinin nispeten açık olduğunu dile getirdi. Li, ilk vakayı netleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

4 Haziran’dan itibaren Guangzhou şehrinde 11 semtte genel nükleik asit testi başladı. Kapsamlı nükleik asit testi dışında Guangzhou’nun salgını önleme yöntemleri de duruma göre ayarlanıyor.