Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, Fitness Eğitmeni Tolgahan Camgöz oldu.

“Herkes kendi kendinin antrenörüdür.”  açıklamasını yapan Camgöz, pandemi sürecinde sağlığımızı korumanın püf noktalarını anlattı. 

DAHA FAZLA HAREKET ETMELİYİZ

Tolgahan Camgöz, insanların spor yapmayı hayatlarına kural olarak yerleştirmeleri gerektiğini belirterek, ne kadar hareket edilirse o kadar sağlıklı olunacağını söyledi.

“Önemli olan egzersiz yapmaktır.” diyen Tolgahan Camgöz, “Bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirmek, perde asmak, cam silmek, raftan bir tabak çanak almak, özetle ev işlerini yapmak da bir nevi egzersiz. Bunları yaparken belli başlı kas gruplarımızı çalıştırmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

ENERJİSİNİ ATAMAYAN ÇOCUK UYKU SORUNU YAŞAR

Çocukların enerjilerini yeterince atamaması durumunda sağlıklı bir uyku dahi uyuyamayacaklarını hatırlatan Tolgahan Camgöz, ebeveynlerin çocuklarını 15 dakikalığına bile olsa parka çıkarmalarının önemine vurgu yaptı.

SPOR SALONLARINA GİTMEKTEN ÇEKİNMEYİN

Spor salonlarının sirkülasyonun fazla olduğu bir platform olduğuna dikkati çeken Camgöz, “Spor salonlarında bu süreçte hijyene, gerekli fiziki mesafenin sağlanmasına daha çok özen gösteriliyor. Kapasite yarı yarıya düşürüldü salonlarda. Spor yapmaktan, spor salonlarına gitmekten çekinmesin hiç kimse. Ancak ne olursa olsun spor salonlarına gidenler tedbiri elden bırakmamalı. Kişisel temizliğe dikkat edildiği sürece, her yere rahatlıkla gidilebilir aslında. Çok şükür bu güne kadar spor salonuna gidip de virüs kapan biri olmadı. Ne de bu şekilde bir duyum aldık.” dedi.

PANDEMİNİN BAŞLARINDA BOCALADIK

Salgının başında belirsizlik nedeniyle sektör olarak 2-3 aylık bir bocalama yaşadıklarını kaydeden Tolgahan Camgöz, “Haziran ayında salonların açılmasıyla sektör bir nebze olsun toparlandı. Online eğitimler yaptık. Kimsenin sporu bırakmaması için elimizden geleni yapmaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.