Çin’in antitröst düzenleyicisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük teslimat hizmeti sağlayıcısı olan Meituan hakkında, tüccarları “ikisinden birini seçmeye” zorlayan tekelci ticari uygulamalar nedeniyle soruşturma başlattığını duyurdu.

Rekabet izleme kurumu olan Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, soruşturmayı web sitesinde yaptığı bir açıklamayla duyurarak, Meituan’ın tüccarları özel dağıtım kanalı olarak kendi platformunu seçmeye zorlayıp zorlamadığını araştırdığını açıkladı. Soruşturmanın halktan gelen ihbarlar üzerine açıldığı bildirildi.

Beijing merkezli Meituan yaptığı açıklamada, “Şirket, iş uyum yönetimi düzeyini daha da iyileştirmek, kullanıcıların ve tüm tarafların meşru haklarını ve çıkarlarını korumak, sektörün uzun vadeli ve sağlıklı gelişimini desteklemek ve ciddiyetle yerine getirmek için düzenleyici makamlar tarafından yapılan soruşturmada aktif olarak iş birliği yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ağırlıklı piyasa değerine göre Hang Seng Endeksi’ndeki en büyük beşinci şirket olan Meituan’ın hisseleri, üç işlem günündeki ilk düşüşü işaret ederek yüzde 0,5 düşüşle 305 HK $ (39 ABD Doları) oldu. Şirketin Amerikan depo makbuzları cuma günü New York’ta yüzde 5,3 artarak 80,02 ABD Dolarına yükseldi.

Meituan, “Yasa dışı davranış kanıtını bulduğumuzda, bunu düzenleyicilere zamanında rapor edeceğiz ve herhangi bir soruşturmada tam olarak iş birliği yapacağız.” dedi.

Küçük restoranların çıkarlarını temsil eden bir endüstri grubu olan Guangdong Restaurant Derneği, Nisan ayı başlarında Meituan’a açık bir mektup yayınlayarak, Çinli teslimat devini teslimatlar için komisyon ücretlerini düşürmeye ve restoranların münhasıran imzalamasını gerektiren adaletsiz şartlara son vermeye çağırdı.

Antitröst yasalarına göre, Meituan, düzenlemeleri ihlal ettiği tespit edilirse gelirinin yüzde 10’una varan bir cezaya çarptırılabilir. Şirketin 2020 geliri yaklaşık 114,8 milyar yuan (17,7 milyar $) idi.

Trustdata’ya göre, Alibaba destekli Ele.me ile rekabet eden Meituan, 2020’nin ikinci çeyreğinde Çin’in gıda dağıtım pazarının tahmini yüzde 68,2’sine sahipti.