Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yöntemiyle Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı’nın açılışına katılarak burada bir konuşma yaptı. Açılışta Cumhurbaşkanı Xi, Afrikalı liderlerle Çin-Afrika ilişkilerinin geleceğini planladı.

Xi Jinping, Mart 2013tde Çin Cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonra ilk ziyaretini Afrika’ya gerçekleştirdi. O tarihte Tanzanya’daki Nyerere Uluslararası Konferans Merkezi’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Xi, Çin ile Afrika arasındaki ilişkileri “gerçek, somut, samimi ve dürüst” olarak tanımladı.

“AFRİKALI DOSTLARIMIZA KARŞI SAMİMİYETİMİZ GERÇEK”

4 Mart 2015’te Xi Jinping, Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun Johannesburg Zirvesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Çin-Afrika dostluğunun çok dinamik ve sağlam olmasının temel sebebi, iki tarafın her zaman eşitlik, samimiyet, iş birliği ve ortak kazanç ilkelerine bağlı kalmasıdır.” dedi.

Covid-19 salgını meydana geldikten sonra Cumhurbaşkanı Xi, Afrikalı liderlerle telefonda 17 kez görüştü. 12 Kasım itibarıyla Çin, 50 Afrika ülkesi ve Afrika Birliği dâhil 110’dan fazla ülke ve uluslararası kuruluşa 1,7 milyar Covid-19 aşısı tedarik etti.

“AFRİKA İLE İŞ BİRLİĞİMİZ HEP SOMUT OLDU”

25 Mart 2013 tarihinde Tanzanya’da konuşma yapan Xi Jinping, “Çin taahhütlerini yüzde yüz yerine getirecek. Çin, Afrika ülkelerine hiçbir siyasi koşul olmaksızın yardım sağlamaya devam edecek.” dedi.

4 Aralık 2015 gününde Xi Jinping tarafından Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun Johannesburg Zirvesi’nde açıklanan “On Büyük İş Birliği Planı” artık tamamlandı. 3 Eylül 2018’de Xi Jinping, Çin-Afrika İş Birliği Forumu Beijing Zirvesi’nin açılış töreninde, Çin-Afrika iş birliği için “Sekiz Eylem”i ortaya koydu. Hâlihazırda “Sekiz Eylem”in yüzde 85’i hayata geçirildi.

2020 yılında Çin-Afrika ticaret hacmi 180 milyar doları aştı. Çin, 12 yıldır Afrika’nın en büyük ticaret ortağı konumunu koruyor. İki tarafın ticaret yapısı da iyileşmeye devam ediyor.

“ÇİN-AFRİKA DOSTLUĞUNU SAMİMİYETLE GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in Afrika ile geleneksel dostluğuna değer verdiğini ifade etti. Xi, “Uluslararası ortam nasıl değişirse değişsin, Çin’in Afrika ile birlik ve iş birliğini güçlendirme kararlılığı asla değişmeyecek.” diye konuştu.

Şu ana kadar Çin, 31 Afrika ülkesiyle ikili turizm iş birliği belgesine imza attı. 34 Afrika ülkesi Çinli turistlerin en çok seyahat ettiği destinasyonlardan oldu. 22 Afrika ülkesi Çinli turistlere yönelik grup halinde gezi programını resmen başlattı.

Aralık 2020’ye kadar, Çin ve Afrika hükümetleri arasında imzalanan 346 ikili kültür anlaşması hayata geçirildi.

“AFRİKA İLE İŞ BİRLİĞİNDE KARŞILAŞTIĞIMIZ SORUNLARI DÜRÜST BİR TUTUMLA ÇÖZÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in Afrika ile salgınla mücadele iş birliğini derinleştirirken, Kuşak ve Yol’u da ortaklaşa inşa etmekte olduğunu belirtti. Xi, iki tarafın halklarına yarar getirmek amacıyla daha sıkı bir Çin-Afrika ortak kader topluluğu kurmak için çaba göstereceklerini söyledi.

2020 yılı itibarıyla 35 Afrika ülkesinde yatırım yapan Çinli işletmelerin sayısı 200’ü geçti, toplam yatırım tutarı 1,1 milyar doları aştı. Söz konusu yatırımlar tarım ürünlerinin yetiştirilmesi ve işlenmesi gibi alanları kapsıyor.

Mart 2021 itibarıyla da Afrika’da enerji, doğal kaynaklar ve imalat gibi alanları kapsayıp Çin sermayesiyle hayata geçirilen 21 proje, ilgili ülkelerin kalkınmasına yardım etti.