Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinde görülen davada dün jüri tarafından siyahi George Floyd’un ölümünden suçlu bulunan eski polis memuru Derek Chauvin’in eyaletteki maksimum güvenlikli hapishanede tutulduğu belirtildi.

CNN’e konuşan Eyalet Cezaevi Dairesi Sözcüsü Sarah Fitzgerald, Chauvin’in Minneapolis’in 40 kilometre doğusundaki 5. derece güvenli Minnesota Oak Park Heights cezaevinde can güvenliği için hücrede tutulduğunu açıkladı.

Sözcü, 349 mahkumun bulunduğu hapishanenin yüksek riskli suçlular için en güvenli yerlerden biri olduğunu ifade ederek Chauvin’in en az 30 dakikada bir kontrol edildiğini söyledi.

Mahkemede dün okunan jüri kararından yaklaşık bir saat sonra hücresine konulan Chauvin’in üzerinde turuncu elbiseyle yeni çekilen cezaevi vesikalık fotoğrafı da ABD basınına dağıtıldı.

Chauvin’in, yargıç Peter Cahill tarafından 8 hafta içinde kaç yıl hapse mahkum edileceği belli olana kadar şu anki hücresinde tutulacağı, daha sonra bir eyalet hapishanesine gönderileceği bildirildi.

Hakkındaki üç iddiadan da suçlu bulunan Chauvin, Minnesota kanunlarına göre en fazla 75 yıla kadar hapis cezası alabilecek. Chauvin’in hapis cezası kesinleştikten sonra avukatının 60 gün içinde muhtemelen temyize başvuracağı belirtiliyor.

Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesinde 4 haftadır devam eden yargılamada dün 12 kişilik jüri, kendisine yöneltilen 2. ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürmek suçlamalarının tümünden Chauvin’i suçlu bulmuştu.

Kararın okunmasının hemen ardından hakkındaki 1 milyon dolarlık kefalet kaldırılan Chauvin, tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.