Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) George Floyd davasının görüldüğü Minneapolis kentinde ulusal muhafızları hedef alan saldırılar nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı.

New York Post’un haberine göre, siyahi George Floyd’un gözaltına alınması sırasında dizini ensesine basarak ölümüne neden olan eski polis memuru Derek Chauvin davasında jüri görüşmeleri Hennepin Bölge Mahkemesinde bugün yapılacak.

Jüri kararının açıklanmasının beklendiği duruşmadan önce Minneapolis’te güvenlik tedbirleri önemli ölçüde artırıldı. Ulusal muhafız ordusu, kentte “Operasyon Güvenlik Ağı” kapsamında 3 binden fazla askerin görevlendirildiğini, 1000’den fazla güvenlik personelinin yedekte tutulduğunu bildirdi.

Star Tribune gazetesi de üniformalı güvenlik güçlerinin kentin dört bir yanında bina önlerine konuşlandığını kaydetti. Minnesota Valisi Tim Walz, güvenlik önlemlerini artırmak için Ohio ve Nebraska’dan emniyet teşkilatlarının kente çağrıldığı belirtti.

Artan önlemlerle adeta bir kaleye benzeyen kentle ilgili sosyal medyaya düşen fotoğraflarda binaların tahta plakalarla kaplandığı, polis barikatlarıyla çevrelendiği ve askeri araçların yer aldığı görülüyor.