G77 ve Çin 45. Dışişleri Bakanları Toplantısı dün video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 76. Genel Kurulu Başkanı Abdulla Shahid ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi birer konuşma yaptı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, konuşmasında Covid-19 salgını etkisini sürdürürken zengin ile yoksullar arasında aşı konusundaki uçurumun büyüdüğüne işaret etti.

Zhang, G77 ile Çin’in dayanışmayı güçlendirerek BM platformunda sesini daha çok duyurması gerektiğini belirtti.

Zhang, G77 ile Çin’in gelişmekte olan ülkelerin salgından sonraki ekonomik toparlanmalarının hızlandırılması ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılması için elverişli bir ortam yaratması gerektiğini söyledi.

Kalkınmaya öncelik verilmesinin öneminin altını çizen Çinli temsilci, G77 ile Çin’in uluslararası toplumun kalkınmayla ilgili konuları küresel makro politika koordinasyonunda öncelikli konuma taşıması için çaba göstereceklerini dile getirdi.

Zhang, tarafların aşırı yoksulluk, gıda güvenliği ve ekonomik toparlanma gibi sorunların çözülmesine de destek vereceğini kaydetti.

Gerçek anlamda çok taraflılıkta ısrar edeceklerine dikkat çeken Zhang, gelişmekte olan ülkelerin, merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası sistemi koruyarak uluslararası hukuk temelindeki dünya düzenini savunmaları, tek taraflılığa, korumacılığa ve hegemonyacılığa karşı çıkmaları gerektiğini belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu en büyük iş birliği örgütü olan “G77 ve Çin”in 130’den fazla üyesi bulunuyor.