Ülke içinden ve dışından kirletilmiş nükleer atık suyun okyanusa boşaltımına itirazlara rağmen, Japon hükümeti dün ilk kabine toplantısını düzenleyerek yıl içinde bir boşaltım planını oluşturmak için bir çalışma ekibi daha kurmayı kararlaştırdı.

Japonya’da Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, toplantıda yaptığı açıklamada, Japon halkı ve dünyanın nükleer atık suyun okyanusa boşaltımını anlayışla karşılaması için önlemler alacaklarını söyledi.

Japon hükümeti aynı gün Fukuşima İlçesi Balıkçılık Kooperatifleri Federasyonu’na bir açıklama yaptı, ancak federasyon nükleer atık suyun okyanusa boşaltımı kararına açıkça karşı çıktığını dile getirdi.

Kabine toplantısında, hükümetin oluşturduğu çalışma ekibinin, nükleer atık suyun boşaltımının yol açtığı sözde “söylenti hasar”a yönelik önlemlerin incelenmesi amacıyla ilgili tarafların görüşlerini dinlemekten sorumlu tutulması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca hükümetin turizm ve balıkçılık sektörlerindeki şahısların görüşlerini dinledikten sonra bir yıl içinde bir boşaltım planı oluşturmasına karar verildi.