Singapur Lianhe Zaobao gazetesinde 16 Haziran’da yer alan habere göre, PreciMed CEO’su ve Fransa’daki Pasteur Enstitüsü’nde immünoloji doktoru olan Profesör Ju Liya, kısa süre önce Nounvelles D’Europe’ye verdiği röportajda, geçen yıl Fransız laboratuvarının gen dizileme sonuçlarının 2020’nin başlarında Fransa’da yayılan koronavirüs türünün Çin ile hiçbir alakası olmadığını kanıtladığını belirtti.

Ju Liya, “Pasteur Enstitüsü, Nisan 2020’de ülkedeki koronavirüs hastalarının genetik diziliminin sonuçlarını bildirdi. Sonuçlar, Fransa’daki koronavirüs salgınının, 2020’den önce dolaşımda olan yerel bir koronavirüs türünden kaynaklandığını gösterdi. Genetik özellikleri Çin’den ithal vakaların bulaştığı virüs türlerinden çok farklıdır.” dedi.

Pasteur Enstitüsü tarafından geçen yıl nisan ayında yayınlanan bir basın bildirisinde, enstitünün ülkenin farklı yerlerinde klinik semptomlarına sahip tespit edilen hastalardan alınan virüs örneklerinin genetik dizilimini ve karşılaştırmasını gerçekleştirdiğine yer verildi.

Ju Liya, “Bu çalışmaların sonucuna göre, Kuzey Fransa’daki koronavirüslerin hepsi aynı aileden geliyor ve bazı ağır hastalara bulaşan virüs, bu türün sekizinci neslidir. Bu da koronavirüsün Fransa’da 2020’nin başlarında veya daha önce yayılmaya başladığını gösteriyor. Enstitü ayrıca Paris Hastanesi’nde tedavi altına alınan, Çin’den ithal dört vakadan alınan virüs örneklerini test etti. Karşılaştırma sonuçları, onlara bulaşan virüs türlerinin o sırada Fransa’da dolaşan virüs türlerinden tamamen farklı olduğunu gösterdi.” dedi.