İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 20.si düzenlenen Filmekimi sinemaseverlerle buluşuyor. Bu yıl 8-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak olan festivalde Altın Lale kazanan Madalena’nın yanı sıra Cannes’da Altın Palmiye kazanan Titane, tüm dünyada merakla beklenen “Dune: Çöl Gezegeni”, Venedik’te Altın Ayı kazanan “Kürtaj” gibi filmler yer alacak.

Festival filmleri 8-17 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, 15-19 Ekim’de Ankara’da, 22-26 Ekim’de İzmir’de gösterime girecek.

Filmekimi’nde kullanılacak salonlar, İstanbul’da Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Beyoğlu Sineması ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması, Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de Cinemaximum Mavi Bahçe olacak.

Kampanya ve afişlerin temasını #NeİzlediğimÖnemli sloganı oluşturuyor. Filmekimi, bu sloganla iyi şeyler izlemenin seyircinin gözünde ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor ve “Ne izlediğim önemli” diyen izleyicinin ihtiyaçlarına cevap oluyor.

40. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da Altın Lale’yi kazanan Madalena (Madiano Marcheti), Cannes’da ana yarışmada Altın Palmiye’yi kazanan ve ardından Toronto’da Geceyarısı Çılgınlığı bölümünün en iyisi seçilen “Titane (Julia Ducournau)”, Venedik’te Altın Aslan kazanan “Kürtaj (Audrey Diwan)”, Cannes’da en iyi ilk filme verilen Altın Kamera’yı kazanan “Murina (Antoneta Alamat Kusijanović)” Filmekimi programında yer alıyorlar.

Ayrıca Denis Villeneuve epik bilim kurgu Dune: Çöl Gezegeni ile, Wes Anderson, yine yıldızlarla dolu Fransız Postası ile; Bruno Dumont, Cannes’da prömiyer yapan France ile; Mia Hansen-Løve başrolde Tim Roth, Mia Wasikowska’nın bulunduğu Bergman Adası ile, Paul Verhoeven kışkırtıcı Benedetta ile; Andrea Arnold ilk belgeseli İnek ile; François Ozon, iç burkucu Her Şey Yolunda ile; Nanni Moretti kendisinin de rol aldığı Üç Aile ile; Hong Sang-soo bu yıl gösterime çıkan ikinci filmi Gözünün Önünde ile; Jacques Audiard bir grafik romandan uyarladığı Paris, 13. Bölge ile; Paul Schrader, başrolünü Oscar Isaac’in üstlendiği Kumarbaz ile; Joanna Hogg Hatıra filminin dokunaklı devam filmi Hatıra: 2. Bölüm ile; Zhang Yimou, “sinemaya yazdığım aşk mektubu” dediği Bir Saniye ile; anime dünyasının yıldızlarından Mamoru Hosada Belle ile; Macar sinemasının en yetkin yönetmenlerinden Kornél Mundruczó Evrim ile; Christophe Honoré de Proust’tan esinlenerek oyunculuğa ve tiyatroya saygı duruşu olan Guermantes ile Filmekimi programındaki diğer önemli filmler olacak.

Asghar Farhadi’nin Cannes’da Büyük Ödül kazanan Kahraman, Apichatpong Weerasethakul’un Cannes’da Jüri Ödülü kazanan Memoria, Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde en iyi film seçilen Chiara (Jonas Carpignano), Cannes’da Leos Carax’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Annette, Nadav Lapid’in Cannes’da Jüri Ödülü kazanan Ahed’in Dizi, Cannes’da Vulcan En İyi Görüntü Ödülü kazanan Petrov Grip Oldu (Kirill Serebrennikov), Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü ardından Saraybosna’da En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan Büyük Özgürlük (Sebastian Meise), Cannes’da Renate Reinsve’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren Dünyanın En Kötü İnsanı (Joachim Trier), Cannes’da Büyük Ödül ve Kudüs’te En İyi Uluslararası Film seçilen 6 Numaralı Kompartıman (Juho Kuosmanen); Cannes’da En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü, Ekümenik Jüri Ödülü kazanan Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi), efsane görsel efekt ustası Phil Tippett’tan Fantasia Film Festivali’nde (Montreal) En İyi Canlandırma Ödülü kazanan Çılgın Tanrı, Cannes’da Özgünlük Ödülü–Belirli Bir Bakış ödülü kazanan Kuzu (Valdimar Jóhannsson), Venedik’te Jane Campion’a En İyi Yönetmen ödülünü getiren The Power of the Dog, Cannes’da Kuir Palmiye kazanan Yol Ayrımı (Catherine Corsini), Venedik’te Büyük Jüri Ödülü kazanan The Hand of God (Paolo Sorrentino) ve Venedik’te Jüri Özel Ödülü ve Yeşil Damla Ödülü kazanan Il buco (Michelangelo Frammartino) Filmekimi’nde gösterilecek.

Filmekimi’nin kapanış filmi ise yapımından yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuna, efektlerinden senaryosuna son yılların en çok konuşulan, en merakla beklenen filmlerinden Dune: Çöl Gezegeni. Denis Villeneuve’ün yönettiği, başrollerini Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista’nın paylaştığı Dune: Çöl Gezegeni Türkiye prömiyerini vizyona çıkmadan önce yalnızca Filmekimi’nde yapıyor. Frank Herbert’ın romanından uyarlanan ve binlerce yıl sonraki bir gelecekte geçen Dune: Çöl Gezegeni, kaderin galaksiler arası bir güç mücadelesine sürüklediği genç bir adam olan asilzade Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor.

FESTİVAL PROGRAMI

  • Fransız Postası / The French Dispatch / Wes Anderson
  • İnek / Cow / Andrea Arnold
  • Paris, 13. Bölge / Les Olympiades / Paris, 13th District / Jacques Audiard
  • Ali ve Ava / Ali & Ava / Clio Barnard
  • The Power of the Dog / Jane Campion
  • Annette / Léos Carax
  • Ayrı Dünyalar / Ouistreham / Between Two Worlds / Emmanuel Carrère
  • Chiara / A Chiara / Jonas Carpignano
  • Yol Ayrımı / La Fracture / The Divide / Catherine Corsini
  • Hayvan / Animal / Cyril Dion
  • Kürtaj / L’événement / Happening / Audrey Diwan
  • Titane / Julia Ducourneau
  • France / Bruno Dumont
  • Kahraman / Ghahreman / A Hero / Asghar Farhadi
  • Il Buco / Michelangelo Frammartino
  • Drive My Car / Ryûsuke Hamaguchi
  • Hatıra: 2. Bölüm / The Souvenir: Part II / Joanna Hogg
  • Guermantes / Christophe Honoré
  • Belle / Ryu to Sobakasu no Hime / Belle / Mamoru Hosoda
  • Kuzu / Dýrið / Lamb / Valdimar Jóhannsson
  • Buluşma / Mass / Fran Kranz
  • 6 Numaralı Kompartıman / Hytti Nro 6 / Compartment No. 6 / Juho Kuosmanen
  • Murina / Antoneta Alamat Kusijanovic
  • Huzursuz / Les Intranquilles / The Restless / Joachim Lafosse
  • Ahed’in Dizi / Ha’berech / Ahed’s Knee / Nadav Lapid
  • Aline / Valérie Lemercier
  • Bergman Island / Mia Hansen-Løve
  • Kardeşlerim ve Ben / Mes frères et moi / My Brothers and I / Yohan Manca
  • Madalena / Madiano Marcheti
  • Büyük Özgürlük / Grosse Freiheit / Great Freedom / Sebastian Meise
  • Kan Portakalları / Oranges Sanguines / Bloody Oranges / Jean-Christophe Meurisse
  • Dil Dersleri / Language Lessons / Natalie Morales
  • Üç Aile / Tre Piani / Three Floors / Nanni Moretti
  • Evrim / Evolution / Kornél Mundruczó
  • Her Şey Yolunda / Tout s’est bien passé / Everything Went Fine / François Ozon
  • Gözünün Önünde / Dangsin-eolgul-apeseo / In Front of Your Face / Hong Sang-soo
  • Kumarbaz / The Card Counter / Paul Schrader
  • Petrov Grip Oldu / Petrovy v grippe / Petrov’s Flu / Kirill Serebrennikov
  • The Hand of God / È Stata la Mano di Dio / Paolo Sorrentino
  • Çılgın Tanrı / Mad God / Phil Tippett
  • Dünyanın En Kötü İnsanı / Verdens Verste Menneske / The Worst Person in the World / Joachim Trier
  • Benedetta / Paul Verhoeven
  • Dune: Çöl Gezegeni / Dune / Denis Villeneuve
  • Memoria / Apichatpong Weerasethakul
  • Bir Saniye / Yi miao zhong / One Second / Zhang Yimou