China Daily / Sun Jiashan

Son on yıldan fazla bir süredir büyük şehirlerden ilçelere ve küçük kasabalara kadar yeni sinemaların ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin Yeni Yılı tatili sırasında film izlemek birçok Çinli için yeni bir kutlama şekli haline geldi. Yönetmenliğini Hong Konglu Chow Sing-chi’nin yaptığı 2013 yapımı “Journey to the West: Conquering the Demons” gişede 780 milyon yuan (120,77 dolar) hasılat yaparak Bahar Festivali film sezonunu başlattı.

O zamandan beri, Bahar Şenliği’ndeki sinema bileti satışları geçen yıla kadar yükselen bir eğilim sürdürdü. Nitekim 2018’de Bahar Şenliği sırasındaki bilet satışları, yılın tamamı için toplam gelirin yüzde 9,7’sini oluşturarak, tatilin film endüstrisi için en kârlı sezon olmasını sağladı.

Ne yazık ki, Covid-19 salgını sinema salonlarına, aslında tüm film endüstrisine ağır bir darbe indirdi. Ülkenin birçok yerindeki yetkililer, yeni koronavirüsün yayılmasını önlemek için sinemaların kapatılmasını emretti. İlk günlerde virüsle ilgili korku ve spekülasyonlar arasında, yönetmen Xu Zheng’in “Lost in Russia”sı internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı ve geçen yılki Bahar Şenliği’nde vizyona giren tek yeni film oldu.

COVID-19 SALGINI FİLM ENDÜSTRİSİNİ DE ETKİLEDİ

Çin’deki ilk çevrim içi prömiyeri, ülke çapında daha fazla film yapımcısının filmlerini gelecekte, örneğin video izleme sitelerinde yayınlamayı seçip seçmeyeceği ve bunun film dağıtım ile gösterim sektörünü reforma zorlayıp zorlamayacağı konusunda tartışmalara yol açtı.

Çin’de video akış siteleri ve canlı yayın platformları gelişirken, tiyatrolar ile çevrim içi video akış platformları arasındaki rekabetin yoğunlaştığından söz edildi. Dünya çapında film endüstrileri de aynı sorunlarla karşılaşıyor.

Geçen yıl 92. Akademi Ödülleri’nde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi orijinal senaryo ve en iyi yabancı film ödüllerini kazanarak tarihe geçen “Parasite”in yönetmeni Bong Joon-ho, 2017’de “Okja” adlı filminin galasını Netflix’te yaptığı için pek çok eleştiriyle karşılaştı.

Film prömiyerleri için özel platformlar ve film endüstrisi için iş modelleriyle ilgili soruların yanı sıra, video akışının filmlerin estetik değerini zayıflatıp azaltmayacağına dair endişelere de yol açtı. Çin’in internet devleri, Bahar Festivali tatilini yeni uygulamalar, platformlar ve çığır açan teknolojiler için bir pazarlama karnavalına dönüştürüyor. “Lost in Russia”nın gösterim haklarını satın alan ve ücretsiz çevrim içi yayınlayan yayın platformu, Çinli film prömiyerleri için yeni bir kanal oluşturmak yerine, bu öncü hareketin ülke çapında büyük izleyici kitlesi çekeceği beklentilerini karşıladı.

2020’NİN İTİBAREN BİRÇOK FİLM ŞİRKETİ İFLAS ETTİ

Salgın, film endüstrisi de dâhil olmak üzere Çin’in kültür endüstrisi üzerinde büyük bir etki yarattı. 2020’nin başından bu yana birçok film şirketi iflas etti ve bazı büyük stüdyolar bile zor bir dönemle karşı karşıya kaldı. Senaryo yazarlarından editörlere kadar film endüstrisinde yer alan sayısız insan işlerini ertelemek zorunda kaldı veya işlerini kaybetti.

Film endüstrisinin çok fazla fona ihtiyacı olduğu göz önüne alındığında, hükümetin mücadele eden endüstrinin krizi aşmasına yardımcı olmak için para harcaması gerekmektedir. Film endüstrisinin de, krizden çıkması için gösterilen çabalardan sonra düşük kalitede bir film yapma hatasını tekrarlamamaya dikkat etmelidir.

Yeni koronavirüs salgını, yerli film endüstrisi tarafından iki ucu keskin bir kılıç olarak görülmelidir. Salgın sektöre, bulaşın başlamasından önce birkaç yıl içinde gelişen işler nedeniyle rafa kaldırılan sorunlarını çözme ve yapısal reformları hızlandırma şansını verdi.

Patlayıcı büyümesine rağmen dijital kültür endüstrisi, film pazarlama ve gösterim sektöründeki çevrim dışı rakiplerini sollamaktan çok uzak. Aslında, çevrim dışı sinemalar ve çevrim içi video akışı platformlarının her ikisi de kültür endüstrisinin yüksek kaliteli gelişiminin nasıl kolaylaştırılacağı konusunda aynı zorlukla karşı karşıyadır; bu nedenle, salgının yol açtığı krizin üstesinden gelmek için film ve kültür endüstrisi ile ilgili tüm sektörlerin birlik olması gerekiyor.