Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, 18 Temmuz’da Mısır’a resmi ziyarette bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun yüzüncü yıl dönümünü tebrik ederek sözlerine başlayan Sisi, diplomatik ilişkilerin 65’inci yılında stratejik ortaklığı daha da güçlendirmek istediklerini söyledi.

Sisi konuşmasında Tek Çin politikasına Mısır’ın tam desteğini yineleyerek, Çin’in terörle ve dini aşırıcılıkla mücadelesini de kararlılıkla desteklediklerini kaydetti.

Kuşak ve Yol girişiminde Mısır’ın rolüne vurgu yapan Sisi, bu girişim kapsamındaki projeler aracılığıyla Çinli şirketlerin Orta Doğu ve Afrika’ya açılmasında köprü rolü oynadıklarını söyledi.

Sisi, salgınla mücadelede Çin’den gelen aşı yardımı nedeniyle bir kez daha şükranlarını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Mısır’ın her zaman Çin’in yanında duruşunu takdirle değerlendirdiklerini belirerek, Mısır’ın kendine özgü gelişme yolunda ilerlemesini ve terörle mücadelesini desteklediklerini söyledi.

ÇİN VE MISIR’DAN FİLİSTİN’E AŞI YARDIMI

İki taraf, Ortadoğu ve Afrika gibi bölgesel konularda fikir alışverişinde bulundu. Çatışmalar sürerken Filistin halkının salgınla mücadelesine yardımcı olmak için gerekli adımların atılması çağrısı yapıldı. Bu bağlamda iki taraf, iki ülke tarafından Mısır’da ortaklaşa kurulan Covid-19 aşı fabrikasına dayanarak Gazze Şeridi’ndeki Filistin sakinlerine 500 bin doz aşı yardımı yapmaya karar verdi.

Dışişleri bakanı Wang Yi, aynı gün Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’yle bir araya gelerek Çin-Mısır hükümetler arası iş birliği komisyonunun kurulmasına ilişkin anlaşmayı birlikte imzaladı.

İki bakan, Çin-Mısır iş birliğiyle Covid-19 aşı üretim projesi kapsamında kapasitenin 1 milyon doza ulaşması için düzenlenen çevrim içi törene katıldı.