Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, Fed’in iyileşen görünüm ışığında, sabırlı davranmaya devam etmesi gerektiğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, Covid-19 aşısının ve  mali harcamaların etkisi dikkate alındığında ABD’nin ekonomik görünümün kayda değer şekilde iyileştiğini, ancak Fed’in “sabırlı” hareket etmeye  devam edeceğini söyledi. Brainard, Fed’in politika değişikliği düşünmeden önce istihdam ve enflasyon hedeflerinin rayında olmasını sağlayacağını  vurguladı.

Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşan Brainard, “Aşılama, uygulanan  ve uygulanması beklenen mali tedbirler ve destekleyici parasal politika, 2021 yılı için güçlü bir görünüme işaret ediyor. Finansal şartlara yönelik çeşitli ölçümler tarihi seviyelere göre oldukça destekleyiciler  ve öyle olmaya devam edecekler. Virüsün gerilediği, sosyal mesafe  uygulamalarının sonuna gelindiği ve hizmet sektörünün yeniden yaşama  döndüğü ortamda İstihdam piyasası da ciddi şekilde güçlenmeli.” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte Brainard, 10 milyonluk istihdam kaybına işaret  ederek, istihdam piyasasında hala alınması gereken uzun bir yol olduğunu,  işgücüne katkılımdaki düşüşün de tersine döndürülmesi gerektiğini vurguladı.

Brainard ayrıca, gelecekte enflasyonun ölçüsüz bir şekilde yükselmesi veya hedefin üzerinde kalmakta ısrarcı olması  halinde harekete geçmekten çekinmeyeceğini söyledi.

Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşan Brainard, “Eğer gelecekte  enflasyon ölçüsüz şekilde yükselir veya hedefin üzerinde kalmaya  ısrarcı olur ise ve uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin bizim uzun  vadeli hedefimizin üzerinde hareket ettiklerine dair kanıt olur ise,  harekete geçmekten çekinmem. Enflasyonun hedefe doğru geri gitmesini  sağlamak için araçlara sahip olduğumuza da inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Brainard, tahvil piyasalarını yakından izlemekte olduğunu ve getirilerin yükselmeye devam etmeleri, ekonomik  aktiviteyi engellemeye, sınırlamaya başlamaları halinde endişeleneceğini  söyledi.

Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşan Brainard, “Piyasalardaki gelişmelere  dikkat gösteriyorum. Geçen hafta yaşanan hareketlerin bir kısmı ve hareketlerin hızı dikkatimi çekti. Eğer hedeflerimize doğru ilerlemeyi yavaşlatan düzensiz şartlar veya finansal şartlarda ısrarcı sıkılaşma  görürsem endişelenirim.” dedi.

Brainard, faiz oranlarının artırılmasının ne zaman uygun olacağını değerlendirirken, enflasyonun Fed hedefini “bir süre için” ılımlı şekilde aşmasının “gerçekten önemli” bir kriter olacağını vurguladı.

Piyasanın erken bir faiz artırımı beklediği iddialarına da yanıt  veren Brainard, “İstihdam ve enflasyon hedeflerinin yakalanması için  hala çok fazla mesafe var. Cari FOMC açıklaması faizler ve varlık  alımları konusunda çok net yönlendirmeler sunuyor.” diye konuştu.

Kaynak: www.dunya.com