Her yıl 4 Mayıs günü Çin’de Gençlik Bayramı kutlanıyor. Bugün, Çin kamuoyunda sayısız gencin fotoğrafları ve hikayeleri öne çıkıyor. Onlardan bazılarını derleyip aşağıda paylaşıyoruz.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc1

Jiangsu eyaletinden doktorlar Zhang Zhijun, Lifei, Tang Jianwei, Chen Jun (soldan sağa), pandemi sırasında Wuhan şehrinde kurulan prefabrik hastanede görevlendirildi. Hepsi 1990’lı yıllarda doğmuş gençler. (17 Şubat 2020, Xinhua)

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc2

Liaoning eyaletinden gelen genç doktor Jing Yu, Wuhan Xiehe Hastanesi’nin ICU odasında bir hastanın durumunu inceliyor. (5 Şubat 2020)

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc3

90’lı yıllarda doğan Liu Xian (solda) Wuhan’daki sağlık çalışanlarının sıcak yemek yiyemediğini duyduktan sonra memleketi Chengdu’dan 10 saat araba sürerek Wuhan’a geldi. 40 gün boyunca her gün 400-600 adet paket yemeği sağlık çalışanına dağıttı. Koruyucu elbisesi olmadığı zaman yağmurlukla çalışan Liu Xian, daha sonra sağlık çalışanları tarafından “yağmurluk giyen kız kardeş” olarak isimlendirildi. 

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc4

Huang Wenxiou Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ne bağlı Baini köyünde görevliydi. 1989 yılında doğumlu Huang, 2018 yılında az gelişmiş bu köyde çalışmayı tercih etti ve onun çabasıyla köydeki 88 aile yoksulluktan kurtarıldı. Huang görevi başında genç yaşta vefat etti.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc5

Li Xiuyuan (solda) yoksul bir ailenin durumunu araştırıyor. 90’ların bir genci olan Xiuyuan 2016 yılında Zhejiang Üniversitesi’nde lisans üstü eğitimini tamamladı ve ardından Guilin şehri belediyesinde işe girdi. Li, 2018 yılından itibaren, bölgenin az gelişmiş Yao etnik grubunun Jutang köyünde gönüllü olarak çalışıyor.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc6

Hai Yan ve Ma Yan 2020 yılının “Çifte 11” alışveriş festivali sırasında ülkenin kuzeybatısında yer alan Yinchuan şehrinde e-ticaret platformunda malları tanıtıyor. 2019 yılında Yinchuan şehrindeki Mingning kasabasında yoksullukla mücadele amacıyla canlı yayın atölyesi kuruldu. Yoksul ailelerden gelenler atölyede sunucu olarak çalışıp e-satıcı görevini üstleniyor. Hai Yan ve Ma Yan diğer dört kadın arkadaşıyla “gelin” ekibi oluşturdu ve çevrimiçi ortamda ürünleri satmayı başardı.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc7

Zhang Yabo ve Zhang Yazhao 2014 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra memleketi Henan eyaleti Shangqiu şehrine bağlı Mahuazhuang köyüne geri döndü ve geleneksel yiyecek Mahua’nın yapım işini devraldı. İki kardeş hem kendi işini geliştiriyor hem de köyün gıda sektörünün gelişmesine güç katıyor.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc8

13 Temmuz 2020’de Liu Yifei (önde) ve “devreleri” afet bölgesinde su taşıyor. Çin Halk Silahlı Polis Gücü mensubu olan Liu Yifei, birliğiyle selle mücadele operasyonuna katıldı.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc9

9 Kasım 2020’de, Harbin Sanayi Üniversitesi Havacılık Enstitüsü’nde doktora öğrencisi Wu Fan uydu cihazını (nanosat) ayarlıyor. 1993 doğumlu Wu Fan havacılığa çocuk yaşlardan beri ilgi gösteriyor. Onun bulunduğu öğrenci ekibi “Çin’in en genç havacılık gücü” olarak adlandırıldı.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc10

15 Nisan 2021’de Harbin Buhar Türbini Fabrikası’nda kaynakçı Sun Baihui üretim hattında çalışıyor. 90’lı yıllarda doğan Sun kaynak teknolojisini araştırarak büyük başarılar kazandı. Onun araştırmaları sonucunda fabrikanın masrafı 10 milyon yuan azaldı.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc11

16 Eylül 2020’de, Guizhou eyaletine bağlı Shuangshan köyünde Peng Youxing öğrencileri evlerine uğurlarken öğrencilerinden en küçük olanını sırtında taşıdı. Peng Youxing, 2018 yılında Shuangshan İlkokulu’nda öğretmen olarak çalışmaya başladı. Çin edebiyatı, beden eğitimi ve müzik dersleri veriyor.   

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc12

2 Ocak 2020’de, hızlı tren kabin görevlisi Gao Wenjie, Shanghai Hongqiao Garı’nda G7194 seferine çıkacak olan yolcuları yönlendiriyor.

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc13

25 Ocak 2021’de Ulusal Elektrik Ağı Grubu’na mensup “çırak” Li Hao (sağda) ekip şefi Shen Qingfa ile birlikte elektrik hattını inceliyor. Onun bulunduğu ekip 90 bin kilometrelik alanda güç kaynağı devresi ve kulelerin bakım işlerinden sorumlu.   

Farklı alanlar, farklı tecrübeler, aynı gençlik azmi!_fororder_genc14

22 Kasım 2020’de Chen Meng (sağda) Uluslararası Ping Pong Federasyonu Kadınlar Şampiyonu oldu. Chen aynı zamanda Olimpiyat Oyunları ve Dünya Şampiyonluğu kazanmıştı.

Yoksullukla mücadele edenler, pandemide hastalıkları tedavi edenler ya da havacılık yolunda keşif yapanlar… Ortak paydaları genç olmaları.

Zorlu mücadele yoksa gençliğin değeri kalmaz.