Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Kurulu’nun 42’inci toplantısı 14-18 Haziran’da Roma’da yapıldı.

Toplantıda FAO’nun önümüzdeki 10 yıl için stratejik çerçevesi incelenerek onaylanırken, katılımcılar daha güzel, daha yeşil bir dünyayı yeniden inşa etmek için somut eylem ve yenilikçi politikalar uygulanması çağrısında bulundu.

İlk kez çevrim içi olarak düzenlenen konferansa, 119 bakan ve bakan yardımcısı başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından bin 300’den fazla temsilci katılırken, katılımcı sayısı tarihi rekor kırdı. FAO Genel Direktörü Qu Dongyu, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, günümüz dünyasındaki önemli meydan okumaların Covid-19 salgının etkisi, gıda güvensizliği, yerel yoksulluk, eşitsizlik ve çevre gibi sorunlar olduğunu, Birleşmiş Milletler (BM)  Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için tarım, bilimsel teknoloji ve inovasyonun rolünün özellikle önemli olduğunu kaydetti.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İtalya’nın G20 Grubu Başkanı olarak salgın sonrası yeniden toparlanmaya destek sağlanması ve tarım ve gıda sisteminin dönüşümünün hızlandırılması gibi alanlarda oynadığı rolü anlattı ve çeşitli ülkeleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için gıda güvensizliğinin çözülmesi konusunda çabaları sürdürmeye çağırdı.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakanı Tang Renjian, Genel Kurul’un genel tartışmasında yaptığı konuşmada, “Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi ve sorumlu ülkesi olarak Çin, FAO üyesi ülkelerle birlikte BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin bir an önce gerçekleşmesinin ortaklaşa ilerletilmesini teşvik etmeyi arzuluyor, ayrıca insanlığın kader topluluğunun oluşturulması için katkıda bulunacaktır.” dedi.

FAO’nun en üst düzey liderlik kuruluşu konumundaki FAO toplantısı, her iki yılda bir kez düzenleniyor. Toplantı sırasında FAO politikaları belirlenecek, bütçeler onaylanacak ve üye ülkelere gıda ve tarım konularında önerilerde bulunulacak. Toplantıda FAO üyesi ülkeler, FAO’yu daha esnek ve yetenekli bir örgüt haline getirmeyi amaçlayan “2022-2031 Stratejik Çerçeve”, “2022-2023 Çalışma Planı ve Bütçe” ve “2022-2025 Orta Vadeli Plan”  olmak üzere üç belgeyi onayladı.