Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin şu anda mücadele ettiği en büyük yangını yakından takip eden Ediz Tiyanşan, California’nın Quincy kasabasından izlenimlerini aktardı.

“16 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ EVLERİNDEN TAHLİYE EDİLDİ”

Bir aydır süren yangında 200 bin hektardan daha büyük bir alanın yandığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yangın büyümeye devam ediyor. Bahsettiğimiz alan ABD’nin en büyük şehirlerinden olan New York şehrinden daha büyük. Uzmanlar artan ve büyüyen yangınları iklim değişikliğinin bir parçası olarak görüyor. California’nın kuzeyi yangına meyilli bir bölge burada iklim değişikliğiyle birlikte ortalama sıcaklıklar yükseldi, ortalama nem oranı oldukça düştü. Dolayısıyla bölgedeki yeşil alanlar ve bitkilerin kendi içlerindeki nem oranı düştü. Bu nedenle yangınlar çok kolay yayılıyor ve söndürmesi de bir o kadar zorlaşıyor.

Quincy’de bir operasyon merkezi oluşturuldu, toplam 6 binin üzerinden itfaiyeci bu yangına odaklanmış durumda. Sayısı 20’den fazla hava aracı da bu söndürme çalışmalarına katkıda bulunuyor. Bunlardan bazıları helikopter bazıları da su tankı, hava tankı olarak geçen hava araçları. Çok büyük bir operasyondan bahsediyoruz. California, ABD’nin en büyük bütçesine sahip ülke, tüm bu kaynakları kullanmasına rağmen yangını kontrol altına alınmasından zorlanıyor. Yangının kontrol altına alınması daha birkaç hafta sürebilir de deniliyor.

“BÖLGEDE NEFES ALMAK BİLE ZOR”

Halkın yüzleştiği birçok zorluk var. Şu ana kadar 16 binin üzerinde kişi evlerinden tahliye edildi. Bu kararlar bazen alınıyor bazen kaldırılıyor. Bunun dışında evlerini kaybeden çok kişi var. Greenville kasabası tamamen yandı, kül oldu, diyebiliriz. Gerçekten bir dünyanın sonu manzarası vardı. Nefes almak da oldukça zor aslında bölgede. İs ve koku hâlâ bölgede etkili.

Evsiz kalmış yüzlerce aileden bahsediyoruz, bir kısmı sokakta yatıyor bazıları için de ABD Kızılhaç Örgütü’nün barınaklarına gidiyor. Elverişli bir yer olduğunu söyleyemem, barınaklar yerine sokakta çadır kurup yaşayanlarla bile tanıştım. Yangınlar o kadar fazla kasabayı yok etti ki, ciddi bir ev sıkıntısı var.

“ŞOKUN ATLATILMASI YILLAR SÜREBİLİR”

Yangının çıkma neden bile henüz net değil. Buradaki şüpheler bir elektrik şirketine ait elektrik direğine ağaç düşmesinden sonra yangının başladığına inanılıyor. Şirketin kendisi de bunu söyledi ancak resmi araştırmalar devam ediyor. Bölge inceleme altındayken insanlar sokaklarda ve barınaklarda yaşadıkları hayattan normal hayata ne zaman geçecek bu bile net değil. Hükümetin bütün kaynakları yangını söndürmeye odaklanmış durumda ki, bu yardıma muhtaç insanlara yönelik pek bir yardım söz konusu değil. Halkın büyük bir bölümünün ciddi bir şok içinde olduğunu söyleyebilirim ve bu şokun atlatılması belki aylar belki de yıllar sürebilir gibi görünüyor.”