Çin’in eski sağlık bakanı “virüsle bir arada yaşamayı öğrenme” yaklaşımına karşı çıktı ve virüsün sıkı çevrelemeyle ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Çin Sağlık Ekonomisi Derneği baş danışmanı ve eski sağlık bakanı Gao Qiang, önceki gün Halkın Günlüğü gazetesinde yayınlanan makalesinde, Çin’in virüsle bir arada yaşama yaklaşımından vazgeçip, sıkı kontrol ve önleme tedbirlerini sürdürmesi gerektiğini yazdı.

Gao, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkelerin Covid-19’la mücadeledeki başarısızlığının nedenini virüs varyantına bağlama girişimlerini de eleştirdi.

Gao Qiang, son dönemde birçok ülkedeki vaka ve ölüm sayılarında büyük ölçekli artış görüldüğünü, ABD’de günde 100 bin vaka tespit edildiğini ve dünya genelinde geçen 1 aydaki yeni vakaların sayısının 4 milyonu bulduğunu hatırlattı. Gao, bu ciddi sonuca İngiltere ve ABD gibi ülkelerin kendi nüfuz etkisini göstermek için halkın sağlığını hiçe sayarak salgınla mücadele önlemlerini gevşetmesi ve sadece aşıya dayalı modele başvurup virüsle bir arada yaşam arayışında bulunmasının yol açtığını savundu. İngiltere ve ABD’nin teşvikiyle bazı gelişmekte olan ülkelerin de tedbirleri gevşettiğini ve dünyada yeni dalgaların ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

“VARYANTLAR DEĞİL, İNSANLAR SÜRECİ BELİRLİYOR”

İngiliz ve ABD’li uzmanların suçladığı virüs varyantına değinen Gao Qiang, varyantın salgınla mücadelede zorluk yaratmasına rağmen, salgının gidişatını belirleyen ana unsurun daima insan olduğuna dikkat çekti.

Gao, insanın doğru politika izlemesi halinde virüsün güçlü olmasına rağmen yenilebileceğini ifade etti. Gao, Delta virüsüne karşı yanlış tedbirler alınması halinde virüsün zayıf olsa da yayılabileceğini kaydetti.

Gao Qiang, virüse karşı insanın ölüm kalım mücadelesi vermesi gerektiğine işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlığın tarihi, bir açıdan virüslerle mücadele tarihidir. Ya insan virüsü yok ediyor ya da insan virüs tarafından yutuluyor. İnsanın virüsle bir arada yaşaması diye bir şey hiç olmadı. Eski virüs yok edildikten sonra yenisi ortaya çıkabilir. Ancak insanın hedefi daima virüsleri yok etmektir, virüslerle bir arada yaşamak değildir.”

Gao Qiang, insanın virüsü yenmek için virüsü yok edecek ilaca ihtiyaç duyduğunu, bu hedefi gerçekleştirinceye kadar virüsle bir arada yaşamak yerine sıkı izole ve kontrol önlemleri alıp virüsün yayılma zincirini en hızlı şekilde kesmesi gerektiğini vurguladı.

Gao Qiang, Çin ile dünya arasındaki iletişimin sağlıklı, güvenli, ulusal çıkarlar ve halkın menfaatlerine uygun şekilde gerçekleştirilmesinin uluslararası salgın durumuna bağlı olacağını dile getirdi.

Nanjing kentindeki salgının birçok eyalete yayılmasına değinen Gao Qiang, salgınla mücadeledeki eksiklerin kapatılması, isabetli önlemlerin alınması, mücadelenin rutin bir çalışma olarak yürütülmesi gerektiğini söyledi.