Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Personel Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Nuri Cankıymaz hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi.

Terör Suçlarını Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, Cankıymaz’ın üzerine kayıtlı telefon hattının yanı sıra Hüseyin T. adına kayıtlı operasyonel bir hat daha kullandığı ve bu hat üzerinden Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mahrem imamlarıyla görüştüğü belirtildi.

Cankıymaz’ın, emekli Tuğgeneral Celalettin Ç. ile mahrem imam M.S.S’ye bağlı olarak 2010-2013 yıllarında Ankara’da görev yaptığı dönemde oluşturulan hücresel haberleşme ağında yer aldığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin görev yaptığı diğer yerlerde de ankesörlü telefonlar üzerinden örgütün mahrem imamlarıyla görüştüğü bildirildi ve bu görüşmelere ilişkin iletişim tespitlerine yer verildi.

İddianamede, Cankıymaz’ın isminin darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin açılan çatı davada 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi Mehmet Partigöç’ün ofisinde bulunan ve FETÖ ile iltisaklı oldukları değerlendirilen personel listesinde yer aldığı, ilk görev yerinde birlikte kaldığı ev arkadaşının örgüt mensubu olduğu, şüphelinin de örgüt üyesi olduğunun ihbar edildiği kaydedildi.

İddianamede, Cankıymaz’ın 24 Şubat’ta Edirne’nin Meriç ilçesindeki sınıra yakın Adasarhanlı köyü yakınlarında Yunanistan’a kaçmak isterken jandarma kuvvetlerince “Mustafa Koyulmuş” adına düzenlenen sahte nüfus cüzdanıyla yakalandığı aktarıldı.

Cankıymaz ile Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan Cemal Avıalan’ın Çanakkale 2. Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütüne üye olma suçundan kovuşturmasının bulunduğu, Arif ve Betül Kırsakal’ın terör örgütü üyeliğinden Ankara’da mahkum edildiği, Fatih Mehmet Altuntaş’ın da Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçundan ceza aldığı ifade edildi.

İddianamede Cankıymaz’ın “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.