Orta Doğu, Avrasya ve Asya-Pasifik Platformu (ODAP) Direktörü Ali Semin, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Semin, Ermenistan’daki seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Paşinyan’ın Sivil Sözleşme Partisi’nin yüzde 53 oyla tekrar seçildiğini hatırlatan Ali Semin, partinin 71 milletvekili ile Ermenistan Meclisi’nde tek başına iktidar olabilecek sayıda milletvekiline sahip olduğunu belirtti.

“ERMENİ HALKI BATI İLE BİR ENTEGRASYON KURMAK İSTİYOR”

Ermenistan’ın iç dinamiklerinde ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Semin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“44 gün süren Azerbaycan ile savaş sonrası orduyla Paşinyan arasında ciddi sorunlar yaşandığını görüyoruz. 25 Şubat’ta genelkurmay başkanının yaptığı açıklama Paşinyan’a darbe girişimi olarak yorumlandı. Paşinyan’ı ordu istifaya davet etti. Diğer taraftan ülkede çok ciddi ekonomik kriz var.

Ermenistan, diasporadan aldığı finans desteği ile ayakta kalıyor. Yanılmıyorsam aylık yaklaşık 200 milyon dolarlık bir destek var, diasporadan. Bu diaspora parasıyla yönetilen bir Ermenistan söz konusu.

Ermenistan özelinde Rusya ve Batı arasında bir çekişme söz konusu. Muhalefet üzerinden büyük ihtimalle Rusya, Batı yanlısı Paşinyan’a karşı olacak. Karabağ Savaşı’nın kaybedilmesine rağmen halkın Paşinyan’ı seçmesi, halkın Rusya’dan ise, umudunu Batı’ya bağladığını gösteriyor. Ermeni halkı Batı ile bir entegrasyon kurmak istiyor. Ayrıca 44 gün savaşında Rusya’nın Ermenistan’ı gerektiği yerde bırakabileceğini de düşündüler. Çünkü Paşinyan, Rusya’ya ve Batı’ya güvenerek bu savaşı başlattı.

İBRAHİM REİSİ’NİN SEÇİLMESİ İRAN’IN ERMENİSTAN’A DESTEĞİNİ ARTIRABİLİR

Paşinyan’ın kazanmasının Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Çünkü bu işin içinde artık Batı ile beraber hareket eden bir Ermenistan var. Batı’nın da o bölgede en çok Türkiye-Azerbaycan denklemine ihtiyacı var.

İran da önemli bir faktör. 44 gün savaşında Ermenistan’a İran üzerinden ciddi bir silah yardımı gitti. Özellikle İbrahim Reisi’nin seçilmesinin İran’ın Ermenistan’a desteğini artıracağını düşünüyorum. Rusya ve İran burada Batı’ya karşı bir blok oluşturmaya çalışabilir.

PAŞİNYAN ERKEN SEÇİM KARARIYLA BÜYÜK BİR RİSK ALDI

Rusya’nın Ermenistan’daki muhalif güçlere verdiği destek var. Koçaryan seçimi tanımıyor. Bunun parlamentodaki süreci çok olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz. Sandıktan zafer çıksa da Paşinyan’ın pratikte çok da muzaffer olacağını düşünmüyorum.

Başlangıçta anketler de Paşinyan’ın çok geride olduğunu gösteriyordu. Paşinyan erken seçim kararıyla büyük bir risk aldı. Paşinyan’ın erken seçime gitme nedeni de genelkurmay başkanından gelen istifa çağrısıydı. Yeni hükümet sürecinde yeni bir sayfa mı açılacak? Paşinyan dışarıdaki dengeleri kurarken bir taraftan içerideki dengeleri de sağlamak zorunda ve bence biraz daha fazla Türkiye’ye yaklaşabilir. Paşinyan farklı bir yol izlemezse Rusya’ya mahkum olacak. Rusya’ya mahkum olduğu zaman da kendi kamuoyunda kaybı olacak. Diasporada da Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) etkisi var Rusya’nın çok fazla etkisi yok.

Rusya’nın Ermenistan’ın üzerinde sadece askeri bir güç olarak bulunması sürdürülebilir değil. Rusya bundan sonraki süreçte Ermenistan’da ekonomi ve siyaset gibi yumuşak güçlerle de bulunmak zorunda.”