Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’nin Suriye’de kontrol altında tuttuğu bölgelerde terörist saldırıların sürdüğünü belirten İsmet Özçelik, “Şehitler veriyoruz. İçişleri Bakanı Soylu yaptığı açıklamada yapılan saldırılardaki silahlara dikkat çekti ve ‘Bu silahlar tanıdık silahlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Doğu Avrupa ülkelerinden alıp PKK/PYD’ye verdiği silahlar.’ dedi. Soylu bir anlamda saldırının asıl kaynağı konusunda bir imada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘Artık sabrımız kalmadı, tahammülümüz taşıyor.’ dedi. Bence Erdoğan’ın açıklamalarında en dikkat çeken nokta ‘oralarda etkin olan güçlerle birlikte’ ifadesi. O vurkaç saldırısının yapıldığı bölgede etkin olan güçler Rusya ve Suriye ordusu. Yani PKK’ya karşı birlikte hareket etme mesajı verdi. ‘Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkânlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız.’ dedi. Erdoğan’ın isim vermeden Rusya ve Suriye’yi kastetmesi bana göre önümüzdeki süreçteki en kritik ifade. ‘Türkiye, Suriye ile temasa geçerse ve teröre karşı beraber bir operasyon düzenlerse bölgedeki terörün kökü tamamen kazınır’ görüşü genel kabul görüyor. Sanki bu yönde bir gelişme var.” dedi.

“SİYASİ CİNAYETLER” TARTIŞMASI

Gündemin sıcak başlıklarından olan “siyasi cinayetler” konusuna değinen Özçelik, “Bu tartışma sanki epey sürecek gibi gözüküyor. Tartışmayı ilk kez gündeme getiren ilginç bir isim. Daha önce MİT’te üst düzey görev yapmış olan, adı daha çok CIA ve MOSSAD ile anılan Mehmet Eymür gündeme getirdi. Sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tekrarladı. Ardından İYİ Parti ve Babacan’dan açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından ve AK Parti’den tepki geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanımızı hedef göstermesi ahlaki olmayan bir tavırdır ve sorumsuzluktur, asla kabul edilemez. Ülkemize yönelik istikrarsızlaştırma siyaseti güden böylesi bir hareket, sadece Türkiye düşmanlarının beşinci kol faaliyetlerine hizmet eder. Sorumlu bir muhalefet olsaydı, böylesi iddiaları ilgili ve yetkili adli makamlara iletir, gelişi güzel ortalığa saçmazlardı. Bu ancak Türkiye’ye zarar vermekten kaçınmayan bir anlayışın ürünüdür. ‘Siyasi cinayet’ spekülasyonları yapmaları ilkesiz ve utanç verici bir sorumsuzluktur.’ açıklamasını yaptı. MHP lideri devlet Bahçeli de ‘Tehdit Türkiye’nin Suriye’deki varlığı değil, ABD’nin cinayet planları, ihanet senaryoları, terör örgütüyle eylem ve emel birlikteliği içine girmesidir. Buna dostluk, diyen varsa beri gelsin, böyle dostluk düşman başınadır.’ dedi. Bahçeli ABD’nin bu tür planları olduğunu açıkça söylemiş oldu. Siyasi cinayetler Türkiye’nin başını belaya sokan süreçlerin önünü açtı. O nedenle çok dikkat etmek lazım. Türkiye’de istikrasızlık peşinde olan ülkelerin faaliyetlerinin sıkı bir şekilde incelenmesi, araştırılması gerekiyor.” diye konuştu.

IRAK’TA SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Gazeteci İsmet Özçelik, Irak’ta yapılan genel seçim için ise şöyle konuştu:

“Irak seçimleri bölge ülkeleri için de Türkiye için de son derece önemli. Hem komşu ülkemiz hem de en büyük ticari ortaklarımızdan biri. 329 sandalyeli mecliste 73 vekil göndermiş birinci parti yani çok düşük bir rakam. Meclis’in ikinci büyük grubu ise 38 sandalyeyle eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin partisi oldu. Eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin Kanun Devleti Koalisyonu da 37 vekille üçüncü sırada yer aldı. Seçimlere ilişkin itirazlar var. Ufak tefek değişikler olabilir ama sonuç çok fazla değişmez. İlk üç partiyi topladığınızda bile Meclis çoğunluğunu sağlamıyor. Bu nedenle geniş bir koalisyon gündemde. Umarız bu seçimler Irak’ta istikrarı sağlar.”

“ÇİN, ABD İLE OLAN YAPAY ZEKÂ SAVAŞINI KAZANDI”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, görevinden geçen ay istifa eden baş yazılımcısı Nicolas Chaillan, Çin’e karşı yapay zekâ alanında yarışın kaybedilmek üzere olduğunu, söylemesini de değerlendiren Özçelik, “Buna benzer şeyleri daha çok duyacağız. Çin gerçekten öyle bir büyüyor ki, dünyada bildiğimiz bütün dengeleri alt üst ediyor. Bu itiraf da bunun göstergesi. Chaillan ‘Çin’e karşı önümüzdeki 15-20 yıllık dönemde rekabet edebilecek mücadele şansımız yok. Şu an için iş bitmiş durumda.’ diyor. Bunu diğer alanlara da kaydırmak mümkün. ABD, Çin’e karşı ambargo uygulamaya ve Çin’e sıkıntılar yaratmaya çalışıyor ama bunu bütün dünya çekiyor. Çin de sıkıntılar dolayısıyla üretimlerini kıstı. Şimdi bunu karşılayacak dünyada başka sistem yok. Bu nedenle ABD’nin Çin’le bu çerçevede mücadele etmesinin artık sonuna geldiğinin göstergesi. Chaillan’ın açıklaması da bir itiraf aslında.” dedi.

MERKEL’İN TÜRKİYE MESAJI

İsmet Özçelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesi yaptığı “Türkiye’yi görmezden gelemezsiniz” açıklaması için de, “Merkel, son dönemde kritik bir rol oynadı. Merkel, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdi. Kendi ülkesinin çıkarları açısından da Türkiye önemli. Burada açıklama yaptığı konu yasa dışı göçle mücadele ile ilgili. Türkiye yasa dışı göç konusunda merkezi bir rol oynadı. Hatta Avrupa Birliği (AB) ile anlaşma bile yaptı. Merkel aslında bu konuda Avrupa’yı ve tüm dünyayı uyarıyor. Bir anlamda Türkiye’ye karşı doğru değerlendirme yapın, her türlü meselede Türkiye’nin üzerine yüklenmeyin mesajı. Zaten mesajının sonunda ‘Burada doğru dengeyi bulmak büyük mesele’ diyor. Yani o dengeyi sağlamayı öneriyor.” ifadelerini kullandı.