Bank of America (BofA), Türkiye haziran ayı enflasyon verisinden sonra bu yıl için faiz indirimi beklemediğini belirtirken temmuzda enflasyonun yüzde 18’e çıkmasını beklediklerini söyledi.

Haziran ayında enflasyonda yaşanan sürpriz artış ile elektrik ve doğal gaza gelen zamlar sonrasında temmuz ayında enflasyonun yüzde 18’e ulaşmasını bekleyen grup, ekim ayına kadar enflasyonun bu seviyelerde kalacağını yıl sonunda ise yüzde 16,2’ye gerileyeceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şu anki enflasyon hedefi olan yüzde 12’ye ulaşmanın zor olduğunu ve bir faiz artırımının destekleyici olacağını belirten BofA analistleri, buna rağmen TCMB’nin beklemeyi tercih ederek baz etkisine güveneceğini söyledi.

GOLDMAN’DAN ENFLASYON, CİTİ’DEN FAİZ BEKLENTİSİ

Goldman Sachs, beklentilerden yüksek gelen haziran enflasyon verisi sonrasında Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 15,5’ten 16’ya çıkardı. Citigroup ise enflasyon verisinin ardından bu yıl daha fazla faiz indirimi beklemediklerini belirtti.

Müşterileriyle paylaştığı bir notta Goldman Sachs, “Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına yapılan zam ve bugün yaşanan yukarı yönlü sürpriz sonrasında yıl sonu tahminimizi yüzde 16’ya çıkarıyoruz.” dedi. Sachs, TCMB’nin dördüncü çeyrekte faizleri çok az indirebilme imkânı olacağını vurguladı.

Citi ise enflasyon verisi sonrasında “Parasal gevşeme için koşullar giderek daha zor hale geliyor. Kasım ya da aralıkta makul bir faiz indirimi beklemiyoruz.” dedi.

BARCLAYS VE JPMORGAN DA BEKLENTİLERİNİ REVİZE ETTİ

Barclays de Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13,8’den 14,8’e çıkarırken TCMB’nin dördüncü çeyrekte 350 baz puanlık bir faiz indirimi yerine 250 baz puanlık bir indirim yapmasını bekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yatırım bankası JPMorgan da beklentilerin üzerinde gelen haziran enflasyonu sonrasında Türkiye için yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 13,4’ten yüzde 14,7’ye, 2022 sonu tüketici enflasyonu tahminini de yüzde 10,5’ten yüzde 11,5’e çıkardı.

DEUTSCHE BANK’TAN DOLAR/TL VE ENFLASYON GÜNCELLEMESİ

Deutsche Bank yayımladığı bir araştırma raporunda, elektrik ve gaz fiyatlarına yapılan zamlar sonrasında yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 15’ten yüzde 16’ya revize ettiklerini duyurmuştu.

Doğal gazın enflasyon sepetindeki ağırlığının yüzde 1,69 ve elektriğin yüzde 2,71 olduğunu belirten kurum, bu zamların enflasyona doğrudan etkisinin 61 baz puan olacağını söyledi.

Temmuz ayı enflasyon verisiyle beraber temmuz başında yapılan zamların etkisinin daha iyi anlaşılabileceğini vurgulayan Deutsche Bank, temmuz ayında enflasyonun hızlı bir şekilde artarak yüzde 18’in üzerine çıkmasını beklediklerini belirtti.

Dolar/TL için yıl sonu tahminini de 9,00’dan 9,50’ye güncelleyen kurum, son açıklanan zorunlu karşılık önlemlerinin alışılmadık para politikası önlemlerine geri dönüldüğüne dair sinyaller verdiğinin altını çizdi.

Kaynak: Bloomberght