Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, en önemli önceliklerinin Myanmar’da şiddetin tırmanmasını engellemek olduğunu bildirdi.

Toşimitsu, düzenlediği basın toplantısında, Myanmar’da gerginliğin önlenmesi ve demokrasinin yeniden tesis edilmesi için çalıştıklarını söyledi.

“En önemli önceliğimiz Myanmar’da şiddetin tırmanmasını engellemek.” diyen Motegi, bu kapsamda en etkili yöntemi bulabilmek için çeşitli yollar araştırdıklarının ve eninde sonunda demokratik hükümetin yeniden görevine dönmesini istediklerinin altını çizdi.

Motegi, bu çerçevede Japonya’nın Nepido Büyükelçisi Maruyama İçiro’nun dün Myanmar ordusunun atadığı Dışişleri Bakanı Wunna Maung Lwin ile görüşerek ülkesinin Myanmar’daki son sürece yönelik endişelerini dile getirdiğini, çözüm yollarına ilişkin üç talep ilettiğini aktardı. 

Kyodo ajansı, söz konusu talepleri “darbe karşıtı gösterilerde protestoculara yönelik her türlü şiddetin durdurulması, gözaltına alınan Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile diğer seçilmiş yetkililerin serbest bırakılması” ve “demokratik hükümetin tesis edilmesi” olarak sıraladı.