Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bir genelgeyle Anayasa, kanunlar, Anayasa Mahkemesinin (AYM) kararları yok sayılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) bu genelgesinin iptali için bugün Danıştay’a dilekçemizi verdik.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Öztrak, bugünün Dünya Basın Özgürlüğü Günü olduğunu hatırlatarak, bugün Türkiye’de kutlanacak basın özgürlüğü olmadığını ifade etti.

Öztrak, “Bu nedenle Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü, görevini hakkıyla yapan gazeteciler ve ülkemizde demokrasiden, hukuk devletinden yana olan herkes için bir mücadele günü olarak kabul ediyoruz.” diye konuştu.

Devletin adaletle yönetilmediğini, zulümle yönetildiğini, ülkenin “kanun devleti” olma vasfını bile kaybettiğini belirten Öztrak, hükümetin kanunsuz suçlar uydurduğunu, emirler yayımladığını, yasaklar koyduğunu kaydetti.

Hükümetin toplumsal olaylarda verdiği talimatın sonucu olarak ortaya çıkan şiddetin görüntülenmesini engellemeye çalıştığını aktaran Öztrak, “Bir genelgeyle Anayasa, kanunlar, Anayasa Mahkemesinin kararları yok sayılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğünün bu genelgesinin iptali için bugün Danıştay’a dilekçemizi verdik.” ifadelerini kullandı.

Bir orantısız güç kullanımı görüntüsünün de Gaziantep’ten geldiğini, bekçiler ve polislerin camiyi bastığını, cemaate biber gazı sıktığını aktaran Öztrak, “Burası işgal altındaki Kudüs mü? Burası Türkiye. Beğenmediğimiz 1990’larda bile, ‘camdan karakollardan’, ‘konuşan Türkiye’den’ korkulmazdı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin ödeme sistemini “allak bullak” edecek bir düzenlemenin iftardan önce parlamentoda onaylandığını ve ertesi sabah da Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade eden Öztrak, önergeyle ülkenin ödeme sisteminin felç olduğunu belirtti.

Öztrak, şunları kaydetti:

“AK Parti’nin çeklerle ilgili yaptığı düzenlemenin altındaki imzalara bir bakın. Eski topçu, yeni trol var, eski müftüler, sosyologlar var. Ama içlerinde bir tane ticaret erbabı yok. Ne ticareti ne ekonomiyi ne de devlet yönetmeyi biliyorlar. Saray bunların eline bir önerge vermiş, onlar da ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. Çeklerin yazılmasını engelleyelim derken, karşılığı olan çeklerin de bankalara ibrazı engellendi. Sabah elinde çeki olan, çekini tahsil edemedi. Maaşlar, kiralar tüm ödemeler ortada kalacak. Büyük bir kaos yaratılıyor.”

Milletin alın teriyle bin bir emekle ürettiğini ihraç ederek zar zor biriktirilen 128 milyar doların iki yılda gizli saklı buharlaştığını ifade eden Öztrak, “128 milyar dolar meselesi sıradan bir iş değildir. Dünya tarihine geçecek büyüklükte bir finansal fiyaskodur. Olağanüstü bir skandaldır.” yorumunda bulundu.