CRI Türk Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aylardır beklenen ekonomik reform paketini açıkladı.

Piyasalar, özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde ciddi yara alan küçük ve orta ölçekli işletmeler ile dar gelir düzeyinde olan vatandaşlar için önemli kararlar alınmasını bekliyordu.

Türkiye’de birkaç yıldır döviz kurlarında devam eden dalgalanmalı duruma karşı da ekonomik reform paketinde çeşitli kararlar alınacağı öngörülüyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak esnaf olarak adlandırılan küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olacak yeni kararları duyurdu. Erdoğan, yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı. Özellikle Covid-19 döneminde büyük zarar gören küçük ve orta ölçekli esnafın gelir vergisinden muaf tutulacak olması pakette, esnafa yönelik olarak açıklanan en önemli karar olarak öne çıkıyor.

Ayrıca özel sektörün sağladığı istihdamı artırmak için çeşitli kararlar alındığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave İstihdama Finansman Desteği adıyla yeni destek modeli getiriyoruz. Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecektir.” diyerek Türkiye’de koronavirüs süreciyle de artan işsizliği azaltmak istediklerini bildirdi.

KAMU HARCAMALARINDA TASARRUF

“Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam alanlarına odaklandık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu masraflarının azaltılmasına yönelik olarak adımlar atılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle politik olarak da eleştirilen kamuda kullanılan “lüks otomobiller” konusunda daha sıkı önlemler alınacağını vurguladı ve “Kamuda taşıt alımı ve kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarına sınırlamalar getiriyoruz.” dedi.

Yine kamudaki harcamaların yeterine şeffaf olmadığına yönelik eleştirilere karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bütçe hakkının kapsamının genişletileceği ve şeffaflık ile hesap verilebilirliğin artırılacağı kaydedildi. Erdoğan, “Kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçiyoruz.” diyerek şeffaflığa verdikleri öneme dikkat çekti.

Reform paketinde Türkiye’de çokça tartışılan liyakat sorunuyla ilgili de maddeler yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir.” ifadelerini kullanarak devlet kadrolarında liyakata dikkat edileceğinin altını çizdi.

Öte yandan, önemli bir diğer açıklama da kamu görevlileri ile ilgiliydi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir.” diyerek birden fazla kamu görevinde bulunan ve aldığı maaşlarla gündeme gelen kamu görevlilerinin kısıtlanacağını da aktardı.

DEVLETİN DÖVİZ BORÇLARININ AZALTILMASI

Son günlerin en önemli tartışma konusu ise, kamu harcamalarındaki döviz giderlerinin oranıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin döviz harcamaları konusunda “Borç stokunun dış şoklara karşı duyarlılığını azaltabilmek için döviz cinsi borçların toplam borç stoku içerisindeki payını düşürüyoruz.” açıklamasını yaparak devletin döviz harcamaları konusunda tedbirlerin alınacağını duyurdu.

KAYIT DIŞINI ÖNLEMEK İÇİN VERGİ REFORMU

Türkiye’nin ekonomi alanında bir diğer önemli sorunu olan kayıt dışılık konusunda, vergi gelirlerinin artırılması için elektronik defter ve elektronik belge kullanımı ile Türkiye Dijital Vergi Dairesi projelerinin hayata geçirileceği vurgulandı.

Erdoğan, yurt dışından yapılan yatırımlardaki vergilendirme sorunlarının da reform kapsamına alındığını söyledi.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE ALINACAK ÖNLEMLER GIDA AĞIRLIKLI

Türkiye ekonomisinin son dönemlerde yaşadığı yüksek enflasyon sorununa da ekonomik reform paketinde yer ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyat istikrarının sağlanması için çeşitli çalışmalar yapılacağını belirtirken, “Öncelikli gündem maddelerimizden biri de enflasyonla mücadele olacaktır. Hedefimiz tek haneli düşük enflasyon oranlarına ulaşmaktır. Gıda Komitesinin politika önerilerini şekillendirebilmesini ve piyasanın etkin çalışabilmesini temin için veri akışını sağlayacak bir erken uyarı sistemi kuruyoruz. Gıda tarafında kayıp ve israfın azaltılması için de harekete geçiyoruz. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandıracak mekanizmalar geliştiriyoruz.” dedi.

Erdoğan, Hal Yasası ile gıdadaki aracılık maliyetlerinin düşürülmesinin hedeflendiğini aktardı.

Ekonomi reform paketi var olan durumların dışında yeni alanlar da açtı. Sağlık Endüstrileri Başkanlığı, Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı, Tahvil Garanti Fonu gibi yeni kurulacak alanlarla ekonomiye katma değer katılmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.” diyerek son günlerin öne çıkan dijital para çalışmalarına Türkiye’nin de katılacağını bildirdi.

BİREYSEL EMEKLİLİKTE KATILIM YAŞI KÜÇÜLTÜLÜYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki tasarruf miktarının artırılması konusunda da çalışmalar yapıldığını aktardı.

Bu kapsamda açıklanan yeni bireysel emeklilik paketinde, bireysel emeklilik fonlarına katılımda yaş sınırının azaltılacağı bildirildi. Erdoğan, “Bireysel emeklilik sistemini çok daha geniş kesimlere yaygınlaştırıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 yaş altındaki çocuklarımızın sisteme girebilmesinin önündeki engelleri kaldırıyoruz. Sandık, vakıf ve dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar bireysel emeklilik sistemine aktarımına imkân veriyoruz.” dedi.

E-TİCARETTE KÜRESEL STANDARTLAR HEDEFLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi reform paketinin içinde son yılların yükselen değeri e-ticarete de vurgu yaptı.

Erdoğan, “Dijital pazar yeri platformlarında ürünlerini satışa sunan firmaların haklarını koruyacak düzenlemelere gidiyoruz.” diyerek e-ticarette Türkiye’deki kanuni eksikliklerin giderileceği mesajını verdi.

Erdoğan, dünyada artan elektronik veri toplanmasına yönelik girişimlerin yasalarla sınırlandırılacağını ifade ederek, “Yurt dışına veri aktarılmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) düzenlemeleriyle uyumlu olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda değişiklikler yapıyoruz.” dedi.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, son olarak mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerini toplaması konusunda gündeme gelmişti.