Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, Afganistan’da Taliban liderliği ile ilişki kurmanın çok önemli olduğuna inandığını belirterek, “Acil önlem alınmadığı takdirde, Afganistan’da insani bir felaketle karşılaşmak an meselesi” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenlediği basın toplantısında Lübnan ve Afganistan’a yaptığı ziyaretleri değerlendirdi.

Afganistan ziyaretinde de “başbakan vekili” dahil Taliban yönetiminden önemli isimlerle görüştüğünü aktaran Ghebreyesus, “Afgan halkını desteklemek istiyorsak, Taliban liderliğiyle ilişki kurmanın çok önemli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Ghebreyesus, Afganistan’da son 20 yılda çocuk ve anne ölümlerinin azaltılması başta olmak üzere sağlık alanında çok önemli kazanımlar olduğunu ifade ederek, “Ülkenin sağlık sistemi çöküşün eşiğinde olduğu için bu kazanımlar şimdi ciddi risk altında, acil önlem alınmadığı takdirde, Afganistan’da insani bir felaketle karşılaşmak an meselesi.” dedi.