Nisan ayının ortasından itibaren Hindistan’da salgının boyutu artmaya başladı. 1 Mayıs itibarıyla Hindistan’da günlük yeni vaka sayısı ilk kez 400 bini aştı ve rekor seviyeye ulaştı.

Şimdiye kadar Hindistan’da tespit edilen toplam vaka sayısı 19 milyonu ve ölüm sayısı 210 bini aştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, Hindistan’daki salgının zirveye ulaşmaktan çok uzak olduğunu ifade etti.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi kentinde uygulanan karantinanın bir hafta daha uzatıldığına dikkat çekildi.

Bunun yanı sıra Hindistan’ın Covid-19 aşı stoku da azaldı. Ülkedeki bazı eyaletler, aşı kıtlığı nedeniyle aşılama çalışmalarının bir sonraki aşamasını planlandığı gibi gerçekleştirilemeyeceğini duyurdu.

Ülke çapındaki hastanelerde ciddi oksijen tedariki kıtlığı nedeniyle sağlık sistemi zor durumda.

Çin’in Yeni Delhi Büyükelçisi Sun Weidong, Çinli şirketlerin Hindistan tarafından sipariş edilen an az 40 bin oksijen jeneratörü için üretimi artırdığını ve gerekli tıbbi malzemeleri mümkün olan en kısa sürede Hindistan’a ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Dr. Fauci salgınla boğuşan Hindistan’a Çin’i örnek gösterdi_fororder_微信图片_20210503123909

Sun Weidong ayrıca, son iki hafta içinde tıbbi malzemeler için Çin’den Hindistan’a 61 kargo uçuşunun yapıldığını ve önceki gün sabah oksijen yoğunlaştırıcılar gibi ekipmanları taşıyan uçuşun Tianjin şehrinden gönderildiğini açıkladı.

Nisan ayından bu yana, Çin Hindistan’a 26 binden fazla vantilatör ve oksijen jeneratörü, 15 binden fazla monitör ve yaklaşık 3 bin 800 ton tıbbi malzeme ilaç ihraç etti.

Dr. Fauci salgınla boğuşan Hindistan’a Çin’i örnek gösterdi_fororder_微信图片_20210503124108

Şu an dünya çapında 12’den fazla ülke ve bölge Hindistan’dan gelen uçuşları kısıtladı. Avusturalya, Hindistan’dan dönüş yolculuğunu geçici olarak durdurdu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin Baş Tıbbi Danışmanı Dr. Anthony Fauci, 30 Nisan’da Indian Express’e verdiği röportajda, Hindistan hükümetine Çin’in salgınla mücadeledeki deneyimlerinden ders almasını tavsiye etti.

Fauci Çin’de salgın ortaya çıktığında Çin hükümetinin salgının yayılmasını engellemek için kısa sürede ve zamanında etkili önlemler aldığını ve Hindistan hükümetinin en kısa sürede kapsamlı karantina uygulaması gerektiğini ifade etti.

Anthony Fauci ayrıca, Hindistan hükümetinin Çin hükümetinin yaptığı gibi çok sayıda hastayı kabul edebilen kabin hastanelerini hızlı bir şekilde inşa etmesi gerektiğini kaydetti.