Türkiye Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Çin’in Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde büyük başarılara imza attığını, mutlak yoksulluğu ortadan kaldırıp çok taraflılığı savunan ÇKP’nin diğer ülkelere örnek olduğunu söyledi.

Xinhua’ya özel röportaj veren Perinçek, kurulduğu yıllarda yoksul olmasına rağmen Çin Halk Cumhuriyeti’nin, ÇKP’nin liderliğinde sadece birkaç on yılda kalkınma mucizesi yaratarak küresel ekonomik büyümeyi yönlendiren önemli bir güç haline geldiğini kaydetti.

ÇKP’nin 90 milyondan fazla üyesi ile dünyanın en büyük siyasi partisi olduğuna dikkat çeken Perinçek, ÇKP’nin diğer ülkelerin siyasi partileriyle eşit ve samimi temaslar kurduğunu, kendi siyasi görüş ve duruşunu başkalarına dayatmadığını ve diğer ülkelerin kalkınma yollarına saygı duyduğunu vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yeni dönemde Çin’e özgü sosyalizm düşüncesinin büyük önem arz ettiğini dile getiren Perinçek, Xi’nin “Çin’in Yönetimi” adlı kitabında yeni çağda ülkesinin karşı karşıya bulunduğu başlıca sorunlara yaratıcı yanıtlar verdiği ve olağanüstü bir liderlik sergilediği değerlendirmesinde bulundu.

ÇKP’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne değinen Perinçek, Çin’in gelecek yüzyılda daha parlak ufuklara yelken açacağını dile getirdi.