Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Doğu Akdeniz’de 8 ülkenin düzenlediği tatbikata dikkat çeken İsmet Özçelik, tatbikata Yunan mitolojisinden esinlenilerek “Nemesis (intikam)” adının verildiği bilgisini paylaştı.

Tatbikatın Kuzey Kıbrıs’ın deniz yetki alanlarıyla kesişen bir bölgede Güney Kıbrıs’ta düzenlendiğini kaydeden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin devre dışı bırakılmasını ve Kıbrıs’ın hidrokarbon rezervlerini çıkarmayı amaçlayan bir tatbikat. 8 ülke, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa, İsrail, İngiltere, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İtalya ile Mısır’a ait savaş gemileri ve uçakları katıldı. 6 dev enerji şirketlerinin temsilcileri de yer aldı.

Tatbikatta Güney Kıbrıs’a ait olan ve teröristlerin eline geçen bir sondaj platformunun kurtarılması tatbik edildi. Bir anlamda Türkiye ile ciddi çatışma var, burada hedefin Türkiye olduğu çok net. Güney Kıbrıs’ın savunma ve enerji bakanları bir açıklama yaptı, ‘Söz konusu tatbikatların sonuçları ilgili kurumlar tarafından değerlendirilecek ve bu doğrultuda Türkiye’nin enerji programının uygulanması sırasında meydana gelebilecek tehlikeli durumlarla başa çıkmak için mevcut prosedürler daha da iyileştirilecek.’ dedi. Güney Kıbrıs’ın bakanları hedefin bu olduğunu söyledi.

ABD SAVAŞ GEMİSİ KARADENİZ’E AÇILDI

Sarayburnu’nda demirleyen büyük bir savaş gemisi Boğaz’ı geçti ve Karadeniz’e açıldı. Karadeniz’deki ABD gemisi sayısı 3’e yükseldi. Savaş gemisi geçerken içinde çok sayıda asker olduğu da görüldü. 

189 metre uzunluğunda bir savaş gemisi, sahil güvenlik botları eşliğinde Karadeniz’e geçti. Bu gemiyi Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Vatan Partili gençler protesto etmişti. Hatta bir çalışanın başına çuval geçirilmişti, bu nedenle 17 TGB’li genç gözaltına alınmıştı.

Bir başka Amerikan gemisi daha Ege Denizi’ni geçerek Çanakkale Boğazı’na geldi. O da büyük bir gemi 206 boyunda bir gemi. Rusya ise açıklama yaptı bu gemileri yakın takibe aldığını söyledi. ABD nedense son günlerde Karadeniz’e yoğunlaştı, Rusya’yı Karadeniz ile meşgul etmek isteyen bir politika izliyor ve gerilimi tırmandırıyor.

UMMAN DENİZİ’NDE ABD-İRAN GERİLİMİ

Bölgede Basra Körfezi’nde ve Umman Denizi’nde uzun bir süredir İran ile ABD arasında bir gerilim var. İngiltere’nin de bazı gemileri geçmişti benzer sıkıntılara neden olacak hareketler yapmıştı. İran bu konuda taviz vermiyor ve anında müdahale ediyor. Her türlü riski alıyor bunu gördük.

Geçmişte gitti bir balıkçı teknesi bu gemilere çarptı ve ‘sen benim gemime çarptın’ denildi ve gemi Bender Abbas Limanı’na çekilmişti. Şimdi benzer bir durum var. ABD resmen bir tankere el koymaya çalışıyor. Buna el koyuyorlar, petrolünü başka bir tankere boşaltmaya çalışıyorlar, İran Devrim Muhafızları geliyor ve tankeri ele geçiriyor. Tankeri İran karasularına yönlendiriyorlar. Verilen haberlerde ayrıca ABD’nin ele geçirilen tankere yeniden müdahale etmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu bildiriliyor. Söz konusu tankerin İran karasularına getirildiği ve olayla ilgili görüntülerin kısa sürede paylaşılacağı aktarıldı. Yani İran, ABD ile çatışmayı göze alıyor ancak ABD’liler şu ana kadar İran’ın bu tavırlarına karşı karşılık vermediler. İran, bölgede birçok küçük ölçekli denizaltı bulunduruyor, Umman Denizi’nde gerginlik bu olay nedeniyle tırmanmış görünüyor.

DEMOKRATLAR VIRGINIA’DA KAYBETTİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın hızla oy kaybettiğini yayınlarda hep söylüyorduk. Virginia’daki valilik seçimlerinde de bu ispatlanmış oldu. Cumhuriyetçiler 2009’dan bu yana ilk kez Virginia valilik seçimlerini kazanıyor ki, bu Biden için kötü bir gelişme. Daha bir yıl önce 10 puan farkla kazanan Demokratlar, 10 puanında üzerinde bir farkla seçimi kaybettiler. Bu Biden’a desteğin hızla düştüğünün göstergesi, Biden da paniklemiş görünüyor.  Bunu nereden anlıyoruz? Biden demokratlara Kongre’deki ekonomi paketinin bir an önce geçirilmesi çağrısını yaptı. Bu konuda bir adım atılmaya çalışılıyor. Biden yenilgiden sonra ‘Paket kabul edilmiş olsaydı sonuçları farklı olabilirdi.’ dedi. Bu erime devam ederse Demokratların işi giderek zorlaşıyor. Ara seçimlerde kaybedilmesi durumunda Senato’da çoğunluğu kaybetme durumuyla karşı karşıya kalacaklar, bu da birçok kararın uygulamaya geçmesini zorlaştıracak. Onun için Biden çok telaşlanmış görünüyor.

KÜRESEL GIDA FİYATLARI ZİRVEYE ULAŞTI

Bütün dünyada bir sıkıntı olduğu uzun senedir biliniyordu. Rekolteler düşüyor, pandemi nedeniyle de birçok ülke tarım ürünlerinin ihracatını kontrol altına aldı. Eskisi gibi dünyada her istediğini bulmak mümkün olmayacak. Bu arz-talep dengesinde fiyatların yükselmesine yol açtı. Türkiye’de buğday gibi ürünlere ihtiyaç giderek artıyor ve bunun maliyeti de artıyor. Dünyada fiyatlar hızlı bir biçimde yükseliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) tespitleri de bu yönde. Ekim ayında 129’dan 133’e yükselmiş. Bu tabii ülkelerde enflasyonist baskıları artıyor. Bu yıl olumsuz hava koşullar tüm dünyada tarım ürünlerine zarar verdi, bunun yaratacağı koşullar da var. Tarladan marketlere kadar devam eden tedarik zincirinde de bir bozulmaya yol açıyor. Enerji krizi yaşanıyor bu da maliyetleri artıracak bir durum. Bu herkesin gündemine aldığı bir konu, fiyat artışları dünyanın önemli sorunlarından bir olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor.”