Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) Hong Kong Özel İdari Bölgesi Seçim Sistemini Düzeltme Kararı, 13. ÇUHM 4. Toplantısı’nda onaylandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu kararı değerlendirdi.

Zhao, kararın onaylanmasının Çin’in “Bir Ülke, İki Sistem” modelini iyileştirmenin yanı sıra Hong Kong’da kalıcı güvenliği muhafaza eden önemli bir tedbir olduğunu ve “Hong Kong’un vatanseverlerce yönetilmesi” politikasının kapsamlı olarak yerine getirilmesine daha sağlam bir mekanizma garantisi sağlayacağını vurguladı.

Sözcü, “Hong Kong’un anavatana dönmesinden bu yana, merkezi hükümet Hong Kong’un demokratik sisteminin gelişimini daima destekliyor ve ilerletiyor. ÇUHM, ülkenin en yüksek yetki organı olarak, Hong Kong’un seçim sistemini düzeltme kararı vererek, anayasa ve Hong Kong Temel Yasası’nın tanıdığı yetkileri ve sorumlulukları yerine getirdi. ÇUHM’nin kararı, Hong Kong toplumunun temel çıkarlarını daha iyi bir şekilde korumayı, Hong Kong’un demokratik sisteminin istikrarlı bir şekilde gelişmesini hızlandırmayı ve ‘Bir Ülke, İki Sistem’ ilkesinin istikrarlı olarak yürütülmesini güvence altına almayı amaçlıyor.” dedi.

Sözcü, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin Hong Kong’da başarılı bir şekilde uygulanmaya devam edilmesinin ve Hong Kong’da uzun vadeli refah ile istikrarın korunmasının hem Çin’in hem de uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uyduğunu belirtti.

Çin’in “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini uygulama kararlılığının ve herhangi bir dış gücün Çin’in içişlerine müdahalesine karşı çıkma iradesinin sarsılmayacağına vurgu yapan Sözcü, Hong Kong’un yarınının daha da güzel olacağından emin olduklarını sözlerine ekledi.