Biden yönetiminin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na herhangi bir diplomatik veya resmi temsilci göndermeyeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili Çin’in yorumu sorulduğunda, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ideolojik ön yargılara, yalanlara ve söylentilere dayanarak Kış Olimpiyatları’na müdahale etmeye çalışması, sadece ABD tarafının kötü niyetini insanların görmesini sağlayacak ve ABD’nin inandırıcılığını daha da kaybetmesine neden olacaktır” dedi.

Zhao Lijian şunları ekledi:

“ABD’nin yaklaşımı, Olimpiyat Tüzüğü tarafından tesis edilen sporların siyasi tarafsızlığı ilkesini ciddi şekilde ihlal ediyor, daha birleşik Olimpiyat sloganına karşı çıkıyor ve dünya çapında çok sayıda sporcu ve spor meraklısının karşı safında duruyor.”

Zhao Lijian, Kış Olimpiyatları’nın siyasi gösteri ve siyasi manipülasyon için bir sahne olmadığına dikkat çekti:

“Olimpiyat kurallarına göre, çeşitli ülkelerden yetkililerin Olimpiyat Oyunları’na katılmaları için kendi Olimpiyat Komiteleri tarafından davet edilmesi gerekir. ABD hükümet yetkililerinin Beijing Kış Olimpiyatları’na katılıp katılmamaları ve sporcularını desteklemek için gelip gelmemeleri ABD’nin kendi işidir. Davet gelmemesi üzerine ABD konuyu sözde insan hakları sorunuyla ilişkilendirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin siyasi komplosu başarısızlığa mahkumdur.”

Zhao Lijian, ABD yönetiminin kendi yanlış kararının bedelini ödeyeceğine işaret etti.

ABD, 2028’de Los Angeles kentinde Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak ve 2030 Kış Olimpiyatları için başvuruda bulunuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in diplomatik boykot yapıp yapmayacağına dair soruyu yanıtlarken, ABD’nin yanlış girişiminin iki ülke arasındaki sportif iletişim ve iş birliğinin temelini baltaladığına ve bunun yol açabileceği ciddi sonucun farkında olması gerektiğine dikkat çekti.

“DOMİNO ETKİSİ” OLUP OLMAYACAĞI, ÇİN’İN GÜNDEMİNDE DEĞİL

Yeni Zelanda, Beijing Kış Olimpiyatları’na bakan düzeyinde yetkili göndermeyeceğini açıkladı. Ancak bunun ABD’nin kararıyla ilişkisi olmadığı, Covid-19 salgını göz önünde bulundurularak bakan gönderilmeyeceği belirtildi.

Sözcü Zhao Lijian, Beijing Kış Olimpiyatları’nın dünyanın dört bir yanındaki kış olimpiyat sporcuları, buz ve kar sporları meraklıları için büyük bir etkinlik olduğunu vurguladı.

Zhao, “Yeni Zelanda dahil her ülkeden sporcuların katılmaları ve Olimpiyat Ruhu’nun hayata geçirilmesini bekliyoruz. Siyasi çıkarları için boykot eden siyasetçilerin Beijing’e gelip gelmemesi hiç kimseyi ilgilendirmez. Beijing Kış Olimpiyatları’nı da etkilemez.” diye konuştu.

“SEMBOLİK BİR BOYKOT”

Uluslararası Olimpiyat Komitesi de dahil olmak üzere uluslararası toplum, Çin’in hazırlıklarını oldukça takdir ediyor ve çok sayıda Amerikalı sporcu dahil olmak üzere yabancı sporcular Çin’de oyunlara katılmayı dört gözle bekliyor.

Diğer yandan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kıdemli bir üyesi ve eski başkan yardımcısı Dick Pound, ABD’nin boykotunun Çin üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

Washington Post gazetesi de sporcuların katılmasının ve reklamcıların sponsorluk yapmasının yasaklanmamasına işaret ederek, “diplomatik boykot”un büyük ölçüde sembolik olduğuna dikkat çekti.

ABD Olimpiyat Komitesi daha önce yaptığı açıklamada, Amerikalı sporcuların Kış Olimpiyatları’na katılmasını engelleme konusunda Biden yönetimine destek vermediğini belirtmişti.