Çin İslam Derneği Başkan Yardımcısı Adilcan Hacıkerim, Çin hükümetinin Müslümanların dini hayatına büyük önem verdiğini, dini inanç özgürlüğü politikasının Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde tam anlamıyla uygulandığını, Müslümanların dini yaşamının kanunla güvence altına alındığını ve dini ihtiyaçların etkin bir şekilde karşılandığını kaydetti.

Adilcan Hacıkerim, basına verdiği demeçte, Xinjiang’da şu an 20 binden fazla cami ve 29 binden fazla Müslüman din adamının bulunduğunu hatırlattı.

Eylül 2017’de 1 milyonlarca RMB yatırımla Xinjiang İlahiyat Fakültesi’nin yeni kampüsünü inşa ettiklerini dile getiren Adilcan Hacıkerim, geçen yıl salgın sırasında Xinjiang’daki camilerde de maske ve ilaçlar temin edildiğini ve dezenfeksiyon gerçekleştirildiğini kaydetti.

Öte yandan Adilcan Hacıkerim, Çin İslam Derneği’nin dünya çapında ve özellikle Kuşak ve Yol güzergahı boyunca 40’tan fazla ülke ve kuruluşla dostane ilişkiler kurduğuna dikkat çekti.

Adilcan Hacıkerim, Çin’in İslam çevresinin Arap İslam örgütleriyle dostane ilişkileri sürdürdüğünü ve son yıllarda İslam İş Birliği Teşkilatı, Malezya, Endonezya ve Afganistan’dan heyetlerin Xinjiang’ı ziyaret ettiğini, Xinjiang’daki Müslümanların dini inanç özgürlüğünü ve dini faaliyetlerin güvence altına alındığını gördüklerini ifade etti.

Adilcan Hacıkerim, Çin İslam Derneği’nin 2012 ve 2014 yıllarında Türkiye’de ve Malezya’da Çin İslam kültürü sergileri düzenlediğini ve bu sergilerin Çin İslam tarihi ve kültürü ile Çinli Müslümanların güncel yaşam tarzını gösterdiğini kaydetti.