Çin Dışişleri Bakanlığı, diğer ülkelerin de Çin’in yaptığı gibi, Dünya Sağlık Örgütü ile Covid-19’un kaynağına dair iş birliği yapmasını umduklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, DSÖ ekibinin, yeni tip koronavirüsün kaynağıyla ilgili Çin’de yürüttüğü “soruşturmaların” ve sonrasında hazırlanan raporun “bağımsız” sayılamayacağı iddialarını yanıtladı.

Zhao, günlük basın toplantısında, “Öncelikle bir ifadeyi düzeltmek istiyorum: Çin ve DSÖ tarafından yürütülen ortak çalışmalar soruşturma değil, araştırma niteliğindedir.” dedi.

Sözde uzmanlar tarafından kaleme alınan açık mektubun kötü niyetli olduğunu ve DSÖ ile Çin’in iş birliğini karalamayı amaçladığını dile getiren sözcü, uzman ekibinin isim listesinin tamamen DSÖ tarafından hazırlandığını, 10’dan fazla ülke ile DSÖ, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü gibi uluslararası örgütlerden gelen üyelerin hem bilimsel bağımsızlığa hem de geniş temsil yetkisine sahip olduklarını ifade etti.

Çin hükümetinin DSÖ ile virüsün kaynağına dair araştırmalar konusunda yoğun iş birliği yürüttüğüne işaret eden sözcü, “Çin, DSÖ ve uluslararası uzman ekibinin talebi üzerine Çin’in ilgili alanlarındaki üst düzey uzmanları araştırma çalışmalarına davet etti, çok sayıda teknik personeli seferber ederek ortak uzman ekibinin veri ve malzeme toplamasına destek sağladı. Çin ziyaretine dair talepler, uzman ekibi tarafından ortaya koyuldu. Görüşülen kişiler ve görüşme içerikleri ekip tarafından bağımsız olarak belirlendi, raporlar da ekip tarafından bağımsız olarak hazırlandı.” ifadelerini kullandı.

Virüsün kaynağını tespit etmeye dair yapılan iş birliğinden elde edilen sonuçların objektif ve bilimsel olduğu gibi, tarafların fikir birliğini yansıttığını kaydeden Zhao, “Açık mektubu hazırlayan sözde bilim insanları virüsün kaynağıyla ilgili çalışmaları siyasileştirerek uzman ekibinin elde ettiği bilimsel sonuçları kötü niyetli olarak çarpıtıyor. Bu girişimin küresel salgınla mücadeleye hiçbir faydası yok.” diye konuştu.

Zhao Lijian, “Çin, diğer tarafları da Çin gibi, bilimsel iş birliği yönünde bir tutum benimseyerek, DSÖ ile virüsün kaynağını araştırma konusunda iş birliği yapmaya çağırıyor.” dedi.