Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, salı akşamı “Demokrasi Zirvesi”ne katılacak 110 katılımcının listesini yayınladı. Dünya medyasının ilk dikkatini çeken şey, listede ilk olarak Taiwan Adası’nın yer almasıydı. Ayrıca listede sadece Çin ve Rusya’nın değil, aynı zamanda NATO üyesi olan Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB ve NATO üyesi olan Macaristan’ın, Asya’dan Singapur, Tayland ve Vietnam’ın ve Orta Doğu’daki İsrail ve Irak hariç tüm ülkelerin listede olmayışı dikkat çekti.

Taiwan’ın davet edilmesi dikkat çekiciydi. Demokratik İlerleme Partisi (Democratic Progressive Party-DPP) yetkilisi, Biden yönetimine teşekkür etmenin yanı sıra Taiwan’ın “yürütme otoritesi” üyesi Audrey Tang Feng ve ABD Taiwan Adası temsilcisi Hsiao Bi-khim de dâhil olmak üzere hemen zirveye katılacak temsilcilerini duyurdu. DPP otoritesinin, Taiwan’ın katılımının etkisini en aza indirmek için ortak bir çaba içinde ABD ile birlikte oynadığı açıktır. Aynı düşünce bağlamında, davet edilen katılımcıların çoğunluğu Taiwan ve Kosova dışındaki ülkeler olmasına rağmen, ABD Dışişleri Bakanlığı kasıtlı olarak “ülke” yerine “katılımcı listesi” terimini kullandı.

ABD, ÇİN İLE İLİŞKİLERİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İSTİYOR

Dünya çapında medya, Taiwan Adası’nın ABD tarafından demokrasi zirvesine davet edilmesinin muhtemelen Çin’i “rahatsız edeceğini” bildirdi. İki ülkenin üst düzey liderleri arasındaki sanal toplantının üzerinden henüz uzun zaman geçmedi. ABD, bir dizi konuda Çin’in yardımına ihtiyaç duyduğu için Çin ile ilişkilerini kolaylaştırmak istiyor. Sonuç olarak ABD, listeyi yayınlarken kelime seçiminde dikkatli davranmış ve riski kasıtlı olarak azaltmak için Taiwan’ın alt düzey temsilcilerini bir an önce duyurmasına izin vermiştir.

Çin’in bu konuda ABD’ye “minnettar” hissetmesine gerek yok. Kosova dışındaki diğer katılımcılar egemen ülkelerdir. Taiwanlı yetkililerin yaklaşan konferansa benzer bir konferansa davet edilmesiyle, dava Çin için şimdiden bir provokasyon haline geldi. Çin’in Taiwan Adası ile askeri mücadeleye yönelik ciddi hazırlıkları ve ABD ile ada arasındaki resmi düzeydeki gizli anlaşmaya karşı ciddi uyarıları nedeniyle ABD, böyle bir “manevra” yapmaktan geri adım atmak zorunda kaldı.

Beyaz Saray, ağustos ayında demokrasi zirvesi yapacağını duyurduğunda, Global Times bir başyazı yayınladı ve şu uyarıyı yaptı: ABD, bir üst düzey Taiwanlı yetkiliyi toplantıya katılmaya davet ederse, egemenliğimizi ilan etmek için tarihi bir seyir gerçekleştirilecek ve “PLA savaş uçakları adanın üzerinde uçacak”. Açık olmalılar. Ada üzerinde uçan PLA savaş uçakları, tüm Çinlilerin uzun zamandır beklenen bir dileğidir. Tek beklediğimiz bir fırsat. Çin halkı için bu hareket, binlerce kelimeden daha fazla şey ifade edecek ve bu durum, ABD ile Taiwan Adası arasındaki gizli anlaşmadaki çeşitli kirli hileleri alt edebilir.

ÇİN ASKERİ HAZIRLIKLARINDA İLERLEME KAYDEDİYOR

Çin ana karası, belirli hedefleri olan askeri hazırlıklarında ilerleme kaydediyor. Ana kara savaş uçaklarının ada üzerinde uçması durumunda Taiwan Adası’ndaki ordunun ateş açmaya cesaret edemeyeceğinden neredeyse herkesin emin olduğu, çünkü bu bir savaşın başlaması anlamına geleceği ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun adanın silahlı kuvvetlerinin üzerine kesinlikle yıkıcı bir saldırı gerçekleştireceği açıktır. Ana kara, ABD’den gelebilecek olası tepkilerle başa çıkmak için birçok yönden zaten tamamen hazır. Taiwan Boğazlarına yüksek yoğunlukta müdahale etmek isteyen ABD üzerinde büyük bir baskı yarattı. Ana kara, ABD ve Taiwan’ı alt etmeye kararlı ve kendinden emin.

ABD ve Taiwan’ın, ana karanın Taiwan’ın ayrılıkçılığına karşı çıkma ve yeniden birleşmeyi teşvik etme iradesinden giderek daha fazla korkmaya başladığını fark ettik. Çin ana karasının blöf yapmadığına, Taiwan Boğazı’nda ciddi bir hesaplaşmaya hazırlandığına zaten inanıyorlardı. Bu nedenle, ana kara kırmızı çizgisinden uzak durmaları ve herhangi bir şansları olacağını düşünmekten vazgeçmeleri gerekiyor.

Ana karadaki genel halk, enerjisini tüketen Taiwan ayrılıkçılarının eylemlerine karşı giderek daha sabırsızlaşıyor ve ülkenin zorla birleştirilmesini talep eden sesler giderek yükseliyor. ABD ve Taiwan’daki ayrılıkçı güçler şunu anlamalı ki, Beijing askeri uçaklarını adaya gönderse de Taiwan’ın bazı savaş uçaklarını vursa da ya da kışkırtıcı bir ABD savaş gemisine çarpmak için bir gemi gönderse de kesinlikle ana karada halk tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Ana kara hükümeti, Taiwanlı ayrılıkçıları zorla cezalandırmak için halkı tarafından önceden yetkilendirilmiştir.