Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Şener, Covid-19 salgınındaki son durum ile aşılama süreci değerlendirdi.

Covid-19’un dünyadaki yayılımının devam etmesinin en önemli sebebi olarak varyantları gösteren Prof. Dr. Alper Şener, “Delta” ve “Delta Plus” varyantlarını örnek verdi.  

“DELTA” VE “DELTA PLUS” VARYANTI BASKIN

“Alfa” denilen varyantın geçen yıl 3-4 aylık süre içinde sönümlendiğini hatırlatan Şener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Şu anda devam eden bir Delta ve Delta Plus varyantı baskınlığı söz konusu. Bu aslında bir nevi iyi bir şey bir nevi de kötü bir şey. İyi tarafı daha ölümcül yeni varyantların ortaya çıkmasını engelliyor. Ama kötü tarafı da bu varyantın özellikle gebelik grubunda daha ölümcül olduğunu görüyoruz.

BIONTECH İÇİN 3. DOZ AŞILAMA BAŞLIYOR

Üçüncü doz aşı sadece riskli gruplara yapılacak, diye bir şey yok. Zaman içinde planlama ile birlikte diğer gruplara da, iki doz BioNTech olanlar ve üzerinden 6 ay geçenlere de hatırlatma dozu yapılacak. Riskli grup tanımı 60 yaşının üstünde olan ve 18-59 yaş arasında olup da yandaş hastalığı olan yani kilo fazlalığı olandan tutun da ağır diyabeti olandan tutun da organ nakli olana kadar bu gruba öncelikli olarak yapılacak. Daha sonra da sağlık çalışanları başta olmak üzere market çalışanından, kolluk güçlerine kadar olan kısım. Bu gruplara da sırayla tanımlanacak.

GRİP AŞISI OLANLAR ÜÇÜNCÜ DOZ AŞIYI OLABİLİRLER

Grip aşısı olanlar rahatlıkla üçüncü doz aşıyı olabilirler. Hatta yapılan benzer vaka seyirleri ve deneyimler var ki, aynı anda yapılabilir. Farklı kollardan olmak kaydıyla hem gribi hem de Covid-19 aşısını yaptırabilirler. Biri önce olsun, biri sonra olsun diye bir tercih söz konusu değil.

Günlük aşılama hızımız oldukça yavaşladı. Bu daha çok aşıya giden grubun azalmasıyla ilgili. Toplumda salgının bittiği gibi bir davranışsal model var. Aşılansanız da aşılanmasanız da günlük yaşamın içinde maske mesafe gibi önlemlere uymamız gerekiyor. Ne yazık ki, ne bu önlemler ne de aşılama konusunda istediğimiz oranlarda değiliz. Sağlık Bakanlığına göre, çifte aşılanmış grup yüzde 59’larda. Delta varyantının baskın olduğu ülkelerde yüzde 75’in üstüne çıkmak gerekiyor.

GÜNLÜK AŞILAMA HIZI YAVAŞLADI

Türkiye’de yeterli aşı var. Hatta yerli ve milli aşının faz 3 çalışmaları da devam ediyor. Bunlar güzel gelişmeler fakat aşı tereddüdünü körükleyen yalan bilgiler vatandaşımızın aşıya gelişini geciktiriyor. Her halükârda bu aşılama sayısına ulaşacağız ama bu sayı geciktikçe ölen sayısı artıyor. Yoğun bakıma yatışlar artacak sağlık personelinin de yıpranma payı artacak. Tedbirleri gevşetme hakkına kavuşmak için bir an önce toplumsal bağışıklığı hedef grup olarak baktığımızda yüzde 75’in üstüne çıkarmamız gerekiyor.”